Bojíte se hmyzu? Máte proč! Tohle je 5 nejnebezpečnějších hmyzích darebáků na světě

Přidat na Seznam.cz

Již od pradávna může právě hmyz za šíření jedněch z nejsmrtelnějších nemocí v historii. Na světě hned několik druhů, které jsou smrtelně nebezpečné pro lidi nebo zvířata. Kromě toho byly objeveny také druhy, které nám škodí nepřímo tím, že znečišťují vodu nebo požírají úrodu.

Málokdo má hmyz opravdu rád a po dočtení tohoto článku se k nim možná přidáte i vy. Představujeme vám 5 nejjedovatějších, nejsmrtelnějších a tudíž nejnebezpečnějších breberek na světě.

Sarančata

Možná budete překvapeni, ale je tomu tak. Tyto velké kobylky mají na triku vyhladovění miliónů lidí. Roku 1874 zpustošili téměř celé území Velkých Plání v Severní Americe. Podle webu Historynet velké masy kobylek požíraly vše, od obilí, trávy a listí, až po oblečení, rukojeti z vidlí nebo dokonce postroje koní. V posledních letech se s jejich zamořením potýká hlavně Niger, Afrika.

Bourec morušový

Bourec je druh můry saturnové, jehož housenka je smrtelně jedovatá. Tělíčko tohoto malého prevíta je pokryto „štětinami“, které se jednoduše oddělují a při vpichu do kůže vstřikují jed, který způsobuje většinou smrtelný zánět. Zánět je provázen bolestí hlavy, malátností, horečkou a zvracením. Pokud je člověk vystaven dostatečnému množství jedu, způsobí mu krvácení životně důležitých orgánů.

Komár

Komár Anopheles, jehož kousnutí má za příčinu celou řadu onemocnění včetně malárie nebo žluté zimnice, se vyskytuje většinou na území Afriky. V roce 2019 způsobil tento komár smrt 409 000 lidem, přičemž většina z nich byly děti do pěti let.

Moucha tsetse

Moucha tsetse přenáší svým kousnutím parazita, který způsobuje spavou nemoc. První fáze této nemoci se může projevit až 3 týdny po infikaci a fáze druhá může nastat dokonce až za několik měsíců. Onemocnění je v první fázi provázeno horečkami, bolestmi hlavy a kloubů nebo svěděním a vyrážkou. Druhá fáze zahrnuje nespavost, ztrátu rovnováhy a zmatenost. Pokud není onemocnění léčeno, způsobuje upadnutí do kómatu a selhání orgánů, které má za následek smrt.

Torsalo

Neboli americká pěnice je moucha, jejíž larvy parazitují, mimo jiné, také na lidském těle. Samice této mouchy klade svá vajíčka na těla komárů nebo mušek, kteří je svým kousnutím přenesou na člověka. Larvy se dostanou do kůže a způsobují infekci.

Zdroje: Ledford’s, AZanimals, Historynet, wikipedia.org, ehrlich.com