Co jste nevěděli o hmyzu: Nejde jen o škůdce, hmyz je důležitější, než si myslíme!

Přidat na Seznam.cz

Hmyz. Mouchy, mravenci, komáři, včely… Občas nám otravují život, a pro někoho jsou i noční můrou. Věděli jste ale, že jsou pro nás důležitější, než si myslíme? Podívejte se na zajímavosti, které jste možná o hmyzu nevěděli.

Jsou všude

Ptáci mají nebe, ryby zase vodní plochy, ale co hmyz? Věděli jste, že hmyz žije, kromě moří, úplně všude? Hmyzí zástupce najdete nejen v lesích, na loukách, nebo v lidském obydlí, ale dokonce i v polárních krajinách nebo na vyprahlých pouštích! Jedná se zkrátka o neuvěřitelně přizpůsobivé živočichy.

Starší než dinosauři

Možná si vzpomínáte na legendární scénu z filmu Jurský park, kdy se z krve komára, který uvízl v jantaru, odebere DNA dinosaurů. Zdá se vám zvláštní, že by komáři pili krev dinosaurů? Pravda je taková, že hmyz zde byl dříve než nějací dinosauři! První hmyzí zástupci byli na naší planetě už před 400 miliony lety! Nejvíce se jim ale dařilo v dobách karbonu, tedy asi před 359 – 299 miliony lety. V té době byste asi žít nechtěli, protože kolem hlavy by vám létaly vážky s rozpětím křídel až 80 centimetrů, a pod vámi by hledala potravu až stopadesátikolivá Arthropleura.

Bez hmyzu není příroda

Napadá vás, že bez hmyzu bychom se měli lépe? Tak například včely – jejich bodnutí možná zabolí, víte ale, že bez nich bychom neměli žádnou přírodu? Jejich úkol je prostý, opylovat květy. Ovšem tím vše teprve začíná. Nebýt včel, rostliny by se nedokázaly rozmnožit, tím pádem by jich stále ubývalo, a brzy by býložravci neměli potravu. Pokud by začali vymírat býložravci, brzy bychom ztrátu včel pocítili i my, včetně predátorů a mrchožroutů. Každý hmyz má tak své důležité místo v přírodě, a kdyby zmizel, celý ekosystém by dostal ránu.

Jsou to nejpočetnější zvířata na světě

Možná berete jako škůdce krysy, některé ptáky, nebo třeba lišky. Z tohoto důvodu si mnozí pořizují různé pasti, jedy, nebo pořádají hony. Dokonce i lidé jsou přemnožení. Ovšem co se hmyzu týče, to jsou teprve čísla! Věděli jste například, že existovalo hejno sarančat o velikosti 6000 km2? To je více než měří Ústecký kraj! Toto hejno mělo 250 000 bilionů jedinců, a to nejsme u konce. Stejně tak i mravenci nebo například termiti mají tak početné rodiny, že zahrnují celé miliony členů!

zdroj: prehistoricworld, treking, epochaplus, priroda, blesk