Fríský kůň: Co o něm možná nevíte?

Přidat na Seznam.cz

Zcela právem patří fríský kůň mezi nejpopulárnější koňská plemena na světě. Vyniká krásou těla, všestranností i charakterem. Pojďme se na černou perlu z Nizozemska kouknout blíže!

Plemeno ocenili i staří Římané

Plemeno fríského koně vzniklo před 3 tis. lety a lze ho označit jako jedno z nejstarších v Evropě. Už staří Římané o těchto koních zanechali zprávy, především o jejich výkonnosti a povaze. Původní fríský kůň se od toho dnešního hodně lišil a časem prošel dlouhým procesem šlechtění.

Elegantní pohyb a vzhled

Frísák se svým vzhledem od ostatních koní hodně odlišuje. Hlavně svojí stavbou těla; tělem a krkem působí mohutně a přesto má dlouhé, štíhlé nohy s bohatými rousy. Taktéž hříva a ocas jsou dlouhé, bohaté a vlnité. Barva srsti je jen černá a toleruje se malý bílý znak na čele.

Vzácnost a jedinečnost

V Nizozemsku tvoří fríští koně asi sedm procent všech koní, takže se jedná o vzácné plemeno. Tito koně mají vysokou cenu, protože jsou jednou z nejlepších voleb plemen koní pro drezuru a spřežení. Jejich prodejní cenu ale mohou ovlivnit i zdravotní problémy, které jsou pro toto plemeno běžné, píše A-Z animals.

Vysoká cena

Pokud si budete chtít pořídit tento černý skvost, sáhnete si zkrátka hluboko do kapsy. Stránka porovnej24 vyčíslila cenu hříběte dle původu. Za hříbě bez dokonalého původu zaplatíte v přepočtu 50 tis. Kč a za dvouletého trénovaného hřebce i 250 tis. Kč.

Zdroje: Wikipedia, A-Z ANIMALS, porovnej24, YouTube