Souboj dvou predátorů: Bílý žralok neměl proti kosatce šanci

Přidat na Seznam.cz

Vědci mají již několik let podezření, že dravé kosatky v jihoafrických vodách zabíjejí bílé žraloky. Unikátní video tuto teorii nyní potvrdilo, když souboj dvou predátorů zachytilo z výšky.

Kosatka dravá, známá také jako velryba zabiják, je největším zástupcem čeledi delfínovitých. Její jídelníček zahrnuje chobotnice, ryby, mořské ptáky, tuleně nebo velryby. Je také jediným známým predátorem, který útočí na velké bílé žraloky.

Od roku 2017 bylo na pobřeží jižní Afriky vyplaveno nejméně osm velkých bílých žraloků, kterým chyběla játra a srdce. Podle vědců se jedná o důkaz, že na ně zaútočily kosatky. Souboj kosatky se žralokem se však až doteď nedařilo pozorovat.

V květnu tohoto roku pořídil dron s videokamerou záběry několika kosatek dravých, jak pronásledují, napadnou a zabijí nejméně dva velké bílé žraloky v zátoce Mossel Bay u pobřeží Jihoafrické republiky.

Na videu je vidět, jak dvě kosatky plavou v blízkosti žraloka a třetí jej zespoda tlačí k hladině. Pak jedna z kosatek kořist zahnanou do kouta kousne a na vodě se objeví krvavá skvrna. Kosatky pak pojídají velký kus plovoucích žraločích jater.

Žraločí játra, která tvoří až třetinu tělesné hmotnosti tohoto zvířete, obsahují velké množství tuků a živin, proto jsou zřejmě oblíbenou pochoutkou kosatek.

Jak vědci popsali, žraloci se snaží kroužit kolem a držet se kosatkám na očích. Tato technika, jak se vyhnout chycení, se však proti koordinované skupině lovících kosatek ukazuje jako neúčinná.

Po útoku se bílí žraloci z jihoafrických vod dočasně stáhli a znovu se objevili až po 45 dnech.

Zdroj: Smithsonian