Jak funguje koňská terapie v praxi?

Přidat na Seznam.cz

Koně mohou léčit. například v Texasu jsou používáni k rozvoji dovedností, které mohou válečným veteránům usnadnit přechod do civilního života.

Koňská terapie pro vojenské veterány

Pro vojenské veterány, zejména pro ty, kteří prošli těžkými boji, může být návrat do civilního života skličující, píše web DailyPaws. Fyzická zranění, psychická traumata, posttraumatická stresová porucha a pocit, že vám přátelé a blízcí už nerozumějí, mohou být pro řadu mužů a žen vracejících se z aktivní služby zdrcující. Pro Dereka Knappa, výkonného ředitele zážitkového vzdělávacího centra pro koně s názvem Restoration Ranch, je tato výzva osobní. Restoration Ranch spojuje veterány s koňmi, kteří do zařízení přicházejí a potřebují druhou šanci, což je něco, co je Knappovi blízké a drahé. Armádní ranger a válečný veterán ví své o tom, čím muži a ženy, kteří ranč navštěvují, procházejí. Proto se po návratu z Afghánistánu v roce 2013 obrátil ke svým kovbojským kořenům. Zpět v sedle ho práce s koňmi opět přivedla k osobnímu odhalení.

Začal jsem pracovat v kruhové ohradě s jedním vysloužilým dostihovým koněm, který byl na lidi dost naštvaný,“ vypráví. „Uvědomil jsem si, že má některé stejné pocity, s jakými se mohou vracet veteráni. ‚Vstoupil jsem do armády, dělal jsem svou práci, ale jakmile jsem se zranil, už pro mě neměli využití‘.“

Na farmě jsou k dispozici i bezplatné programy

Na ranči se účastníci mohou přihlásit na akce, jejichž cílem je pomoci jak zvířeti, tak člověku. Bezplatné programy učí veterány a jejich rodiny jezdeckým dovednostem, od jízdy na koni a manipulace s ním až po péči o zvíře a čištění stájí, které jim mohou pomoci uvolnit napětí a stres, zlepšit komunikaci a vybudovat důvěru.

Některá zvířata byla dříve týrána, v jiných případech jsou zde i vysloužilí dostihoví koně, jako ten, se kterým trénoval Knapp, zatímco hrstka vedla velmi pohodlný život jako výstavní koně nebo skokani. Nyní jsou však všichni zaměstnáni za stejným účelem. Pomáhají veteránům vyrovnat se s vlastními pocity a emocemi a porozumět jim způsobem, který by tradiční terapie nemusela zvládnout.

Zdroj: dailypaws.com Youtube