Vaše kočka má instinkt vraha. Vědci naznačují, že je lepší mít ji doma

Přidat na Seznam.cz

Poslední studie navrhuje, aby majitelé koček drželi své domácí mazlíčky trvale doma. Ukazuje se, že jejich noční lov je obrovskou hrozbou pro původní faunu.

Pouze v Austrálii zabíjejí domácí kočky ročně přes tři miliardy zvířat, což z nich činí obrovskou hrozbu pro celý ekosystém. To je žhavé téma, ačkoli jev byl pozorován po dlouhou dobu. Předpokládá se, že od roku 1788 kočky přispěly k zániku 34 druhů savců a jsou hlavním důvodem poklesu populace nejméně 123 dalších druhů.

Tento jev zahrnuje dravost lovu domácích koček v noci a tzv „Divoké kočky“ nebo divoké domácí kočky. Tento termín se vztahuje na nezkrotné jedince domácích kočičích druhů, kteří žijí venku a mají malý nebo žádný kontakt s lidmi.

Poslední analýza zveřejněná na stránkách „Wildlife Research“ zahrnuje výsledky 66 různých studií věnovaných dopadu domácích koček na volně žijící zvířata v Austrálii. Výsledky jsou ohromující: v průměru každá kočka zabije 186 zvířat ročně: plaze, ptáky a savce, z nichž většina se vyskytuje pouze v Austrálii.

Problém je mnohem širší, nejen v Austrálii.

Domácí kočky?

Pokud máte kočku a chcete chránit volně žijící zvířata, měli byste si ji nechat doma – navrhuje studii. 

V Austrálii má kočku více než čtvrtina domácností (27 procent) a asi polovina jich má dvě nebo více. Pouze 1,1 milionu z nich je trvale drženo doma (ačkoli někteří pravděpodobně chodí ven bez vědomí vlastníka – dokonce 39%). Stále přes 2,7 milionu, neboli 71 procent všech koček, mohou jít ven, bloudit a lovit volně.

Určitě ne vaše kočka? Mnoho majitelů věří, že jejich zvířata neloví. Mezitím studie využívající límce s lokalizační funkcí a analýzou vzorků stolice ukazují, že většina domácích koček zabíjí jiná zvířata, aniž by přinesla své oběti domů (pouze 15% ano).

kočka

Autoři studie poznamenávají, že v australských městech je 40 až 70 koček na 1 km 2, zatímco v křoví je pouze jedna divoká kočka na 3–4 km2. A i když domácí zvířata zabíjí méně než divoké kočky, taková vysoká hustota znamená, že počet obětí je stále velmi vysoký, a proto je biologická rozmanitost ohrožena.

Endemické druhy zvířat mají obvykle nízkou reprodukční frekvenci, což znamená, že při současné úrovni predace koček nemusí přežít.

Kromě toho se domácí kočky, které žijí v blízkosti volně žijících živočichů, loví ještě častěji, čímž se v těchto místech snižuje bezpečnost. Místo chovu a krmení mladých tráví divoká zvířata více času skrýváním, což naruší fungování celého ekosystému.

Co by měli vlastníci koček dělat?

Podle autorů studie je jediným způsobem, jak zajistit bezpečnost volně žijících zvířat, udržet kočku doma 24 hodin denně. Vědci poznamenávají, že přechod na bohatší stravu nebrání lovu: kočky loví, i když nemají hlad – to je jejich instinkt.

Dostatečnou účinnost také nezajišťují různé doplňky, jako jsou límce vybavené zvonky, které mají bránit lovu. Některé z těchto položek brání pokusům o lov, ale nezabrání samotnému jevu.

Vědci tvrdí, že udržování koček doma bude dobré pro každého. Toto řešení má chránit kočky před zraněním, nechtěným zmizením. Podle Humane Society of United States, kočky, které tráví čas doma, žijí až čtyřikrát déle, než ty, které se mohou volně potulovat.

Zdá se, že Austrálie se přibližuje k významným změnám. Oproti jiným zemím je veřejné mínění mnohem více vědomo nebezpečí, které kočky představují pro domácí divokou zvěř. Čas převzít odpovědnost.