Desítky klokanů vtrhly na golfové hřiště. Stihli se i poprat

Přidat na Seznam.cz

Toto video natočené v australském golfovém klubu Queanbeyan ukazuje velký dav klokanů, kteří se potloukají po golfovém hřišti. Asi 25 vačnatců sem vtrhlo, aby se nakrmili na svěží zelené trávě.

Klokani se stihli na greenu i poprat

Kromě toho, že na níže uvedeném videu je vidět desítka klokanů, diváci mohou být také svědky souboje dvou velkých samců. Oba samci boxují předními tlapami a kopou do sebe mohutnýma zadníma nohama. Náhle se do boje zapojí další samec. Jeden z nich z boje vycouvá a druzí dva pokračují. Po několika minutách bitva utichne a nemá jasného vítěze.

Co jsou vačnatci zač?

Vačnatec je savec, jehož samice mají vak pro odchov mláďat. Mláďata se rodí ne zcela vyvinutá a do matčina vaku se plazí. Jsou slepá, hluchá a bez srsti a jejich přežití závisí výhradně na teple a bezpečí vaku. Zde tráví několik týdnů až měsíců kojením mateřského mléka a růstem. Když jsou dostatečně velká, opustí vak a pokračují v růstu. Tito tvorové se živí různorodou potravou, od travin, listů a plodů až po ryby a jiné druhy masa. Někteří z nich loví, jiní se pasou.

Jaký je problém s klokany v Austrálii?

Přemnožení

Vzhledem k tomu, že v Austrálii je málo přirozených predátorů, počet klokanů bohužel prudce vzrostl. Obrovské tlupy napadají města a zemědělskou půdu. Ničí úrodu a rostliny. To vede k erozi půdy a při přívalových deštích způsobuje záplavy. Někteří se obávají, že bez zásahu mnoho druhů kvůli přemnožení klokanů vymře. Vzhledem k jejich velkému počtu vytlačují ostatní zvířata, která se živí stejnou potravou.

Agresivita vůči lidem

Tito vačnatci mohou být agresivní vůči lidem i domácím zvířatům. Samci mezi sebou často bojují o právo rozmnožovat se se samicemi. Díky mohutným svalům a silným nohám, kterými mohou svého protivníka kopnout, je konflikt mezi člověkem a klokanem pro člověka velmi nebezpečný. Někteří samci klokana váží tolik co dospělý člověk. Kopnutí do břicha může mít za následek vnitřní krvácení a smrt.

Řešení

V roce 2013 australská vláda povolila vybíjení, prodej a distribuci klokaního masa a dalších souvisejících produktů, aby pomohla s přemnožením. To znamená, že když klokani napadnou zemědělskou půdu nebo města, mohou je ti, kdo mají povolení, zabít. Od přijetí tohoto zákona bylo zlikvidováno více než 90 milionů klokanů. Zákon však obsahuje opatření, která vyžadují, aby zabíjení bylo humánní. Vzhledem k počtu usmrcených klokanů ve vysokém počtu se však ukazuje, že je obtížné tyto zákony vymáhat.

Zdroj: AZAnimals