Německo zavádí povinnost vzít psa na procházku

Přidat na Seznam.cz

Od příštího roku bude každý majitel domácích zvířat povinen vzít psa na procházku alespoň dvakrát denně. Celkově by procházky měly trvat alespoň hodinu.

Povinnost jít se psem pro každého opatrovníka
Nový „psí zákon“ (německy: Hundeverordnung) je myšlenkou německé ministryně životního prostředí Julie Klöcknerové. Podle ní většina psů obyvatel Německa nemá dostatek pohybu a dostatečnou dávku aktivity. Její rozhodnutí je založeno na vědeckém výzkumu. Podle nich psi potřebují fyzickou aktivitu a kontakt s různými podněty pocházejícími z prostředí – včetně jiných zvířat a lidí. Může být také zakázáno po dlouhou dobu chovat psy na řetězu nebo jiném postroji a nechat vašeho domácího mazlíčka doma celý den.

„Psi nejsou vycpaná zvířata. Mají své potřeby, o které by se mělo postarat.“ říká Julia Klöcknerová.

Podle nového zákona bude mít každý pes nárok alespoň na jednu hodinu denně venku a měl opustit dům nejméně dvakrát denně. Nemusí to být procházka – jogging v zahradě bude také přijatelný. Ministerstvo chce, aby úřady každého ze 16 federálních států byly zodpovědné za prosazování „psího zákona“. Zákon by se dotkl každé páté domácnosti – až 19% německých rodin má doma hafíka!

Tento akt je již mezi milovníky psů kontroverzní
Myšlenka ministerstva oznámená tento měsíc se však nelíbila všem milovníkům psů. Někteří lidé si neumí představit, jak chodí se svými psy hodinu, když je venku přes 30 stupňů. Jiní říkají, že jejich miniaturní psi nebudou tak dlouho moci být venku. Bojí se, že za zkrácení procházek může být některým ze sousedů nahlášen policii. Problém s tak dlouhými procházkami se může týkat také velmi starých a vážně nemocných psů, jejichž zdravotní stav takové dlouhé procházky jednoduše neumožňuje. Někteří chovatelé se také domnívají, že způsob péče o domácího mazlíčka by měl být záležitostí pouze opatrovníka.

Zákon se však nebude vztahovat pouze na rodinné psy. Povinnost pustit psa na čerstvý vzduch se bude vztahovat také na chovatele a pseudo chovatele, kteří se o psy řádně nezajímají a často je neustále udržují v uzamčení. Němečtí aktivisté zvířat věří, že Psí zákon je krok správným směrem. Chtějí, aby další předpisy zahrnovaly povinnou registraci psů a školení pro chovatele psů.