Jorkšírský teriér je špičkový závodník

Přidat na Seznam.cz

Jorkšírští teriéři jsou malí dlouhosrstí psi s pevným, dobře stavěným tělem. Drží se vzpřímeně, sebevědomě a hrdě. Typický jorkšír má plochou hlavu (s velkým množstvím chlupů), středně velký čenich, ostražité a přátelské oči a pár vztyčených uší ve tvaru písmene V. Jejich ocasy jsou středně dlouhé, zatímco srst visí po celém těle dlouhá a rovná. Na těle a ocase mají srst obvykle kovově modrou, všude jinde je pálená, píše web Dogster.

Jak se s nimi žije

Jorkšírští teriéři, často nazývaní hračkami s teriérskými vlastnostmi, nejsou typickými společníky na gauči. Jsou to chytrá, odvážná a nezávislá zvířata s energickou divokostí, která o sobě dává vědět po celém domě.

Jorkšírští teriéři se snadno cvičí, mají schopnost zapamatovat si více povelů a osvojit si mnoho dovedností poslušnosti. Jsou to špičkoví závodníci, pokud jde o sport a agility. Toto plemeno je také známé svou nezávislostí. Potřebují určitou dávku soukromí, aby načerpali nové síly, ale zároveň touží po aktivitě, zapojení a pozornosti.

Bez ohledu na to, kolik je v domě lidí nebo zvířat, jorkšíři si prosadí svou a zapojí se do spousty činností, které jsou většinou zábavné a legrační. Tato asertivita se obvykle projevuje jako sebevědomí, nikoliv jako agresivita. S ostatními psy vycházejí velmi dobře a snadno se přizpůsobují rodinnému životu. Jorkšírští teriéři se vyznačují silnou ochranitelskou povahou, nebojácností a neúnavným štěkotem, což z nich dělá skvělé hlídací psy.

Co byste měli vědět

Jorkšírští teriéři se mohou dožít až 15 let, ale je třeba s nimi zacházet opatrně. Buďte opatrní při jejich držení nebo přepravě a nezapomeňte je pravidelně krmit pevnou stravou. Zdravotní problémy mohou zahrnovat portosystémový zkrat (jaterní zkraty), kolaps průdušnice, dysplazii sítnice, patelární lunaci a hypoglykémii.

Jorkšíři vycházejí velmi dobře s dětmi, ale nemají trpělivost s prudkými pohyby a drsnou hrou velmi malých dětí. Také mohou být někdy nároční a tvrdohlaví, pokud není po jejich.

Stejně jako ostatní malá plemena mají jorkšírští teriéři nadměrné sebevědomí. Při procházkách je mějte na vodítku, protože mají tendenci se prát s mnohem většími psy.

Měli by být pravidelně ošetřováni, včetně každodenního česání a kartáčování. Srst na hlavě jim roste tak dlouhá, že je často nutné ji svázat do pásky, aby váš jorkšírský teriér bez problémů viděl a mohl jíst.

Historie jorkšírského teriéra

Jorkšírští teriéři byli vyšlechtěni v 19. století v Anglii ze směsi skotských teriérů: Clydesdale, Skye, Paisley a Waterside teriérů; používali je horníci v okolí Yorkshire k chytání krys, které zamořovaly doly. Hodili se také jako lovečtí psi, kteří dokázali zahnat lišky, jezevce a další drobná zvířata do nor. V průběhu let byli šlechtěni na menší velikost a brzy se z nich stali módní domácí mazlíčci a výstavní exponáty.

Stručná fakta

Hmotnost: 1,36 – 3,18 kg
Výška: 17,78 – 22,86 cm

Vlastnosti

Dlouhá, „náročná” srst
Malý a roztomilý
Hezký a jemný
Rafinovaný
Prudký a energický
Nebojácný

Ideální lidský společník

Pro nezadané
Rodiny se staršími dětmi
Vysoce energické typy

Zdroj: Dogster, YouTube