Vaše kočka vás miluje! Kočky mapují polohu svých majitelů pomocí zvukových signálů

Přidat na Seznam.cz

Psi téměř vždy vědí, kde se jejich majitelé nacházejí. Je dost pravděpodobné, že většina majitelů štěňat nemůže jít na záchod nebo dokonce vyřídit poštu, aniž by se jejich pes zajímal, kam šli. Kočky jsou však úplně jiná kapitola, uvádí web TreeHugger, kde byla publikována nová studie.

Kočky naslouchají

Nová studie však zjistila, že kočky zřejmě sledují polohu svých majitelů, a to konkrétně nasloucháním. A jsou obzvlášť překvapené, když se zdá, že hlas jejich člověka přichází z jiného místa, než si myslí, že jby měl.
Autorka studie Saho Takagi z Kjótské univerzity v Japonsku byla zvědavá a sledovala své domácí kočky. „Pozorovala jsem kočky, které chovám doma, a zajímalo mě, jestli podle směru hlasů odhadují, kde se jejich majitelé nacházejí,“ říká Takagi.

Na základě dřívějších studií opic ve volné přírodě Takagi a její kolegové uspořádali studii, v níž sledovali kočky v jejich domovech a v kočičí kavárně. Pouštěli jim nahrávky, na kterých majitelé volali své mazlíčky. Reproduktory byly umístěny daleko od sebe a poté byly nahrávky přehrávány kočkám, když byly v místnosti samy. Přehrávaly se nejprve v jednom reproduktoru, a pak v druhém, takže to vypadalo, že se majitelé přemístili na jiné místo.

O čem experiment vypovídá

Skupina osmi lidí sledovala videozáznamy reakcí koček a hodnotila míru překvapení koček na základě činností, jako jsou pohyby uší a hlavy a rozhlížení se kolem sebe. Kočky ve studii vypadaly překvapeně, když se jejich majitelé zdánlivě „teleportovali“ a nebyli tam, kde kočky očekávaly.
Kočky většinou velmi rychle otočily hlavy ve směru hlasu a rozhlížely se,“ říká Takagi.

Zjištění naznačují, že kočky používají zvuk k mentálnímu mapování polohy svých majitelů, což je druh socioprostorového poznávání. Socioprostorové poznávání je pro některá zvířata užitečné, protože jim pomáhá poznat polohu jiných živých tvorů včetně predátorů, kořisti a členů jejich skupiny, což může být důležité zejména při špatné viditelnosti.

Hluboká mysl

Podle vědců je to poprvé, co byla tato sociálně-prostorová kognitivní schopnost identifikována u koček. Z této studie vyplynulo, že kočky mají schopnost představovat si v mysli neviditelné. Jedná se o schopnost, která je základem kreativity a představivosti. Předpokládá se, že kočky mají hlubší mysl, než se dosud myslelo.

I když se tedy kočky mohou tvářit, že je jim to jedno, ve skrytu duše vám pravděpodobně věnují velkou pozornost. Takagi shrnuje závěry studie takto: „Jde o to, že kočka, která se tváří tak nonšalantně, ve skutečnosti nosí svého páníčka ve svém srdci.“

Zdroj: treehugger.com