Zlatý retrívr. Jedno z nejoblíbenějších plemen na světě

Přidat na Seznam.cz

Zlatý retrívr je jedno z nejpopulárnějších plemen na světě, v Česku získal také velkou skupinu fanoušků.

V každé zemi, ve které psi tohoto anglického plemene skončili, rostl jejich počet a popularita exponenciálně, a to nejen tím, že se stala další módou. Psi tohoto plemene vděčí za svou růst populace nejen své kráse, ale také své povaze. Zlatý retrívr je jemný, citlivý pes, který není agresivní. Vždy se usmívá zírá na svého majitele. Retrívr je inteligentní a ochotný účastník dětských her. Nelíbí se mu tvrdé zacházení. Zlatý retrívr se dobře přizpůsobuje různým druhům života, ve skutečnosti jsou to univerzální psi.

Zlatý retrívr, pes pro všechno
Zlatý retrívr je lovecké plemeno, ale s měnící se realitou a rolí psa se dokonale přizpůsobilo modernímu světu. V současné době zlatý retrívr hraje roli rodinného psa dokonale. Snadno se vychovává a učí čistotě, je nenápadný v domácí přítomnosti. Neočekává, že se členové rodiny budou o něj zajímat po celou dobu a zároveň se dobrovolně účastní života rodiny. Retrívr je jemný k dětem a účastní se jejich her. Pamatujte však, že když spí ve své posteli, neočekává, že ho někdo náhle probudí nebo ho obejme, na což děti často zapomenou.
Zlatí retrívři jsou také dobrými průvodci pro nevidomé. Jejich stabilní charakter, nadšení pro majitele, jakož i inteligence a snadné učení se představují vynikající základ pro přípravu ideálních průvodců pro nevidomé. Tato cesta je obtížná, předchází jí četné testy, kterým jsou vystavena štěňata a potom mladí psi, náročná výuka, kterou nemůže splnit každý jednotlivec, protože lidé i psi mají své vlastní individuální vlastnosti a predispozice.

Zlatí retrívři splňují také roli psů, kteří hledají lidi při horské záchraně. Jejich schopnosti v této oblasti začaly být využívány v 70. letech minulého století ve Skotsku. Také v Česku, v polovině 90. let dvacátého století, se do záchranářské skupiny dostal první zlatý z českého chovu, který si velmi dobře poradil v nové roli.
Dodnes se zlatí retrívři využívají ve své původní roli, tj. lovecký pes. Stejně jako většina loveckých psů anglických plemen má zlatý úzkou specializaci. Jedná se o retrívra sestřelené zvěře, hlavně ptáků a obvykle z vody (jsou to vynikající plavci), i když to také dělá dobře v terénu. Jeho specializace nevedla k popularitě plemene mezi lovci na kontinentu, kde byl požadován poněkud všestranný lovecký pes.
Nákup zlatého retrívra jako rodinného psa velmi často vyústil v přítomnost na výstavách, i když majitel takové plány předtím neměl.

Historie zlatého retrívra
Velmi dlouhá verze příběhu o počátcích chovu zlatého retrívra byla ta, podle níž lord Tweedmouth koupil psy z ruského cirkusu, který na něj udělal velký dojem. Ke kořenům plemene a objasnění jeho původů přivedlo až přes deset let výzkumu a rešerší v archivech rodiny Lorda Tweedmoutha.
Lord Tweedmouth naštěstí zahájil chovatelské knihy plánovaného chovu zlatého štěněte, které se narodilo ve vrhu černých retrívrů. Byl to pes s názvem NOUS, tohoto pejska nakřížil s fenou Tweed Water Spaniel (plemeno psů obvykle s játrovou barvou, poněkud podobné typu retrívrů) . Tento pár dal v roce 1868 čtyři žlutě zbarvená štěňata a právě z nich pocházejí dnešní zlatci. Lord Tweedmouth metodicky prováděl šlechtění a v letech 1868 až 1890 představil dva černé retrívry, irského setra a bloodhounda, psa zabarveného v písčité barvě.

V roce 1913 byli zlatí retrívři zaregistrováni v anglickém chovatelském klubu jako samostatné plemeno pod názvem Retrívr (zlatý nebo žlutý), aby v roce 1920 obdrželi oficiální název retrívra (zlatý).

Lord Tweedmouth byl první vynikající chovatel tohoto plemene.