Vaše morče má zlomenou nohu. Jak mu pomoci?

Přidat na Seznam.cz

Morčata jsou oblíbenými dětskými mazlíčky z několika dobrých důvodů, ale to neznamená, že se nemůžou zranit. Pokud se ocitnete v situaci, kdy máte morče s potenciálně zlomenou nohou, stále existují věci, jak svému mazlíčkovi pomoci.

Existuje několik typů zlomenin

Jednoduché zlomeniny jsou zlomeniny kostí bez poranění kůže, takže kost neprorazila vrstvou kůže, píše TheSprucePets. Na tom, kde se zlomenina nachází a jak dlouho je zlomená, závisí plán léčby. Zlomeniny lze také rozdělit na specifičtější typy, které může váš veterinární lékař uvést, například šikmé, složené, kompresní a další.

Jak si morčata lámou nohy?

Nehody

Častým důvodem zlomeniny morčecí nohy je hrubé zacházení ze strany dětí. Děti bývají ke zvířatům agresivnější, nosí je a dokonce na zvířata nechtěně šlápnou, což vede ke zraněním, jako je zlomenina kosti. Nehody se však někdy stávají i dospělým. Morčata se pouštějí, vrtí se a snaží se vyskočit z náruče, šlápne se na ně a špatně se zvedají, a to vše může způsobit, že si morče zlomí svou malou nožičku.

Uvíznutí v kleci

Klece pro morčata s drátěnou podlahou, zásobníky sena, drátěnými kolečky na cvičení a dalšími předměty, do kterých se noha vejde, mohou snadno způsobit uvíznutí a zranění nohy.

Podvýživa

Pokud morče nedostává správnou výživu, jeho kosti jsou slabé, křehké a náchylné ke zlomeninám. K tomu obvykle dochází, když morče nedostává vhodnou potravu a nedostatečné množství vitamínů a minerálů.

Léčba zlomených nohou morčat

Pokud se vašemu zvířeti špatně chodí nebo má zjevné poranění nohy, mělo by být co nejdříve odvezeno k veterináři exotů. Pokud vaše morče nežere, mělo by se to řešit jako naléhavá situace, aby se předešlo vzniku ileu jako sekundárnímu následku bolesti způsobené zraněním nohy. Do doby, než bude vaše morče ošetřeno veterinářem, ho můžete krmit injekční stříkačkou zeleninovou směsí pro kojence nebo speciálním krmivem, ale je to pouze dočasné řešení. Stres, kterým morčecí tělo prochází v důsledku zranění, a bolest, kterou může prožívat, stačí k jeho usmrcení, pokud se neléčí.

Prevence zlomených nohou morčat

Krmení vhodnou stravou

Ujistěte se, že svému morčeti poskytujete vhodnou stravu, aby si udrželo silné kosti. Dodávejte morčatům doplněk vitamínu C, ať už ve formě tablet, kapek apod. protože morčata si tento vitamín nedokážou vyrobit, musí ho přijímat podobně jako lidé.

Odstraňte předměty, do kterých se mohou zaseknout nohy

Odstraňte vše, do čeho by se morčeti mohla zaseknout noha, například drátěné kolečko, koš na seno nebo míč na seno, drátěné rampy a dokonce i drátěné dno klece.

Dohlížejte na děti

Při manipulaci s morčaty nechte děti sedět na zemi a naučte je, jak se k domácím zvířatům chovat šetrně, a zároveň na ně dohlížejte.

Zajistěte bezpečné místo pro pobíhání

Ujistěte se, že vy i všichni v domě víte, kdy je morče mimo klec, aby na něj nikdo nešlápl, nebo zajistěte morčeti ohrádku, abyste předešli těmto typům nehod.

Zdroj: thesprucepets.com