Ve 2000 staré čínské hrobce byly nalezeny ostatky neznámého gibona

Přidat na Seznam.cz

Ve více než 2000 let staré pohřební komoře v Číně, byl učiněn překvapivý objev vyhynulé opice gibona, uvádí portál Sveriges radio.

Podle studie zveřejněné v časopise Science patří tato opice do vyhynulého, ale dosud neznámého rodu gibonů. Je to velmi pozoruhodný objev a jedná se o mimořádný nález celosvětového významu.

Hrobka stará 2 200 až 2 300 let v severozápadní Číně je považována za místo odpočinku babičky prvního císaře země.

Leopardi, medvědi, jeřábi a další zvířata se v čínských královských hrobkách z tohoto období vyskytují sice zřídka, ale je to možné. Jejich podoba se dá srovnat s dnešními druhy. Zato kostní pozůstatky gibona, které jeden ze skupiny archeologů objevil v této hrobce, byly úplně jiné.

Obličej byl podle kosterních nálezů menší, než u dnes žijících gibonů. Možná byl i obličej trochu plošší. A v kombinaci s párem vyčnívajících špičáků se ukázalo, že měl neobvykle velké zuby. Podle vědců, kteří opice analyzovali, se nejedná o dosud neznámý, nýbrž o dávno vyhynulý druh. Zdá se, že jde také o neznámý rod gibonovitých opic.

Vzhledem k tomu, že opice žila v období stabilního klimatu, je nejpravděpodobnější, že hlavní příčinu jejího vyhynutí můžeme připisovat člověku. Pokud je tomu tak, lidé možná stojí za úbytkem opic na světě mnohem delší dobu, než si vůbec uvědomujeme. Možná existovalo hned několik druhů opic, které v historických dobách také vyhynuly díky zásahu člověka.

Zdroj: sverigesradio.se