Ve floridské ZOO se narodil kriticky ohrožený Sculterův lemur

Přidat na Seznam.cz

Nové mládě kriticky ohroženého lemura, které se narodilo ve floridské ZOO, je pokryté huňatou světle hnědou srstí a svýma velkýma křišťálově modrýma očima pozoruje svět.

V ZOO se narodila velkolepá vzácnost

Sculterův lemur se nedávno narodil v rámci ochranářského programu v ZOO a zahradách v americkém městě Jacksonville ve státě Florida, píše web TreeHugger. Modroocí černí lemuři, také zvaní jako Sculterův lemur, patří mezi nejohroženější primáty na světě. Na Červeném seznamu ohrožených druhů Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) jsou tito lemuři klasifikováni jako kriticky ohrožení. Lemur modrooký černý byl zařazen mezi 25 nejohroženějších primátů na Zemi.
Početnost jejich populace se za poslední tři generace, tedy za 24 let, snížila o 80 %. Vědci odhadují, že jen v důsledku klimatických změn dojde od roku 2000 do roku 2080 ke zmenšení areálu výskytu lemurů o 88 %.

O mláděti lemura

Mládě lemura je druhým úspěšným porodem modrookého černého lemura v ZOO. Mládě se narodilo mámě Hendricks a tátovi Hemsworthovi, páru, který do zoo přišel v roce 2017. Jejich prvním mládětem byla holčička, která odešla žít do ZOO San Diego v červenci 2021. Chovatelé zatím neznají pohlaví nového mláděte. V těchto prvních dnech vývoje dávají rodině klid a prostor.

Máme mnoho důvodů k oslavě tohoto nového mláděte. Ještě více obohatí sociální prostředí a zkušenosti úžasné skupiny lemurů smíšených v zoo a posílí udržitelnost populace lemurů modrookých černých,” uvedla v prohlášení Tracy Fenn, asistentka kurátora savců.

Ohrožení a ztráta životního prostředí

Hlavní hrozbou pro přežití lemura modrookého černého je ztráta biotopu. Tento druh se vyskytuje na velmi omezeném území severozápadního Madagaskaru. Podle IUCN přišla tato ostrovní země v letech 1973-2014 o 37 % lesů. Biotop se ztrácí, protože stále více lesů je přeměňováno na zemědělskou půdu. Těžba dřeva, těžba a lesní požáry také zničily velkou část domova lemurů. V některých případech jsou zvířata také lovena pro potravu nebo odchytávána jako domácí mazlíčci.

Zdroj: treehugger.com, Instagram