Vědci po téměř 25 letech tápání konečně identifikovali svítícího průhledného měkkýše z hlubin moře
Nově popsaný druh mořského plže žije v temnotě v půlnoční zóně oceánu a pomocí kapuce chytá kořist. Podobně to dělá například mucholapka venušina. Co je tento tvor z moře zač?
Vědci na tvora narazili v zóně soumraku
V únoru 2000 vědci spatřili neobvyklého svítícího tvora, který plaval 2 614 metrů pod hladinou Tichého oceánu, informuje SmithsonianMag. Pomocí dálkově řízeného podvodního vozidla zkoumali „zónu soumraku“ u pobřeží střední Kalifornie, oblast tak hlubokou, že do ní nikdy nedosáhne sluneční světlo. Bioluminiscenční živočich se neshodoval s ničím, co dosud viděli, a tak mu dali přezdívku „záhadný měkkýš“.
„Vypadá tak trochu, jako by byl vytvořen z náhradních dílů, které zbyly po výrobě několika jiných živočichů,“ říká Bruce H. Robison, ekolog z výzkumného ústavu Monterey Bay Aquarium Research Institute.
Identifikace přišla po dvou dekádách
Nyní, o více než dvě desetiletí později, vědci tvrdí, že nepolapitelného tvora identifikovali. Jde o nový druh mořského plže, kterého pojmenovali Bathydevius caudactylus. Po tomto prvním setkání v roce 2000 se vědci vydali hledat další exempláře B. caudactylus, aby si udělali lepší představu o tom, co našli. Vrátili se na stejné místo, kde spatřili první exemplář, zvané Monterey Submarine Canyon, ale prozkoumali i nové oblasti u pobřeží Kalifornie. Tým se vydal až do Oregonu a několik záhadných měkkýšů spatřili i v Mariánském příkopu v západním Pacifiku. Nakonec pozorovali 157 jedinců.
Nalezení tvorové odborníkům zamotali hlavu
Většina nalezených tvorů se nacházela v hloubce mezi 1 006 a 3 262 metry, kde se teplota vody pohybovala kolem 2 stupňů Celsia. Několik jedinců však žilo ještě hlouběji, v prostředí až 4 008 metrů pod hladinou. Mnoho B. caudactylus bylo osamocených, ale několik jich bylo nalezeno, jak plavou blízko sebe. Aby tým lépe pochopil identitu těchto živočichů, odebral několik exemplářů B. caudactylus a sekvenoval jejich DNA. Analýza ukázala, že se jedná o nový druh, který patří do dosud neznámé čeledi nudibranchů neboli mořských plžů. A to bylo podle vědců ohromující.
Objev jménem B. caudactylus
B. caudactylus je étericky vyhlížející tvor s gelovitým, průhledným tělem. Na hlavě má velkou zvonovitou kapuci, třásnitý ocas s 9 až 16 prstovitými přívěsky a krátkou válcovitou nohu vyčnívající z jeho středu. V průhledném těle je vidět červený žaludek a oranžovohnědá trávicí žláza. Tito tvorové používají své kapuce k chytání kořisti, především krevet, podobnou technikou, jakou chytá brouky rostlina jménem mucholapka venušina. Aby se mohli pohybovat vodou, nechávají se unášet proudem nebo ohýbají tělo nahoru a dolů.
Většinu času se B. caudactylus spoléhá pouze na své průhledné tělo, aby ho predátoři neviděli. V případě potřeby však dokáže predátory vylekat využitím bioluminiscence. V některých případech může dokonce odhodit jeden ze svých prstovitých ocasních přívěsků, aby odvedl pozornost.
„Tyto daktyly odpadávají, jako když ještěrka pouští ocas,“ vysvětluje ekolog. „Pokud zhasnou světla ve zbytku těla a je vidět jen ten svítící, kývající se daktyl, pak se predátor může vydat spíše po návnadě než po zvířeti samotném.“
Když potřebuje rychle utéct, dokáže B. caudactylus rychle zavřít kapuci, aby se dostal z nebezpečí. Další adaptací na hlubokomořské prostředí je, že B. caudactylus má samčí i samičí pohlavní orgány, ačkoli vědci nikdy nepozorovali, že by se tento druh pářil. Když je čas uvolnit vajíčka, měkkýš se snese na mořské dno, kde se ukotví svou nohou.
Vědci také tvrdí, že B. caudactylus je prvním známým mlžem, který žije v takové hloubce. Objev B. caudactylus obecněji ukazuje, jak málo toho vědci o oceánu, a zejména o hlubokém oceánu, vědí.
Zdroj: smithsonianmag.com, Youtube