Vědci prodloužili život laboratorní kryse. Doufají, že by se to časem mohlo povést i u lidí

Přidat na Seznam.cz

Žít navždy je možná nemožné, ale prodloužit si život, to už tak nemožné není. Právě tím se zabývali vědci, kteří se pokoušeli prodloužit život laboratorním krysám. A úspěšně! Nejstarší z nich se zatím dožila 47 měsíců.

Prodloužení života

Jak prodloužit zvířatům (a možná v budoucnu i lidem) život, je otázka, kterou si kladlo mnoho vědců. Při experimentech se jim to ale povedlo, a to tak, že laboratorní krysy dostávaly infuze krevní plazmy, kterou vědci odebrali mladým zvířatům, píše web Patentscope.

Ve studii se ukázalo, že infuze mohou skutečně “oživit” stárnoucí orgány i tkáně, zatím ale jen u hlodavců. “Skutečným smyslem našich pokusů není ani tak prodloužit délku života, ale prodloužit mládí, omladit lidi, aby jejich zlatá léta byla skutečně zlatá, namísto let bolesti a chátrání,” řekl jeden z vědců, kterého cituje web Guardian.

Sima trhá rekordy

Sima se narodila 28. února 2019, a zatím se dožila 47 měsíců. I tak ale stihla překonat svého nejbližšího soupeře ve studii, a to o téměř šest měsíců. Běžné krysy žijí asi tři roky, ovšem ty, na kterých se tento pokus zkoušel, žily průměrně 38 až 47 měsíců.

Dostávaly koncentrovanou formu krevní plazmy, a kromě “prodlouženého” mládí se také zlepšila síla úchopu. Mělo to ale i další výhody, jak tvrdí studie – vrátily se “biologické hodiny” v játrech, krvi, srdci a oblasti mozku zvané hypotalamus.

Prodloužení lidského života

Vědci se domnívají, že dříve či později bude možné prodloužit život i u lidí. K tomu jsou ale potřební dárci plazmy, a ideálním kandidátem má být prase. Je v tom ale háček, píše Patentscope – množství plazmy potřebné k jedné dávce by bylo nejméně takové, jaké má dárce v celém těle.

“Ta myšlenka se mi nelíbí, ale není o nic neetičtější než jíst sendvič s masem,” řekl jeden z vědců, jehož cituje Guardian. “Když se ta prasata zabíjejí, mají v sobě ještě spoustu života. My ten život navíc jen využijeme, místo abychom ho vyhodili, dodal.”

Co si o tom myslíte vy? Je správné uměle prodlužovat si život na úkor jiného tvora?

zdroj: biorxiv, patentscope, theguardian