Vědci tvrdí, že procházky se psem mohou zmírnit stres

Přidat na Seznam.cz

Už víte, že našim psím kamarádům prospívá, když se každý den pořádně protáhnou. Nedávná studie z Japonska nyní naznačuje, že když se procházíme se svými psy, máme šanci zmírnit svůj stres účinněji, než když „se venčíme“ sami.

Co přinesla nová studie?

Místo toho, abyste se vydali na procházku sami, můžete jít ven se svým psem a ulevit své neklidné mysli, píše web DailyPaws. Autoři studie, vědci Junko Akiyama a Mitsuaki Ohta z Tokijské zemědělské univerzity poskytují vědecké podklady pro tuto teorii. Ve dvou experimentech zkoumali 34 párů majitelů a jejich psů a vyhodnocovali hladiny kortizolu, oxytocinu a neurologické hladiny:

  • Před procházkou se psem
  • Po 15 minutách 30minutové procházky
  • Bezprostředně po skončení procházky a znovu o 10 minut později

Kortizol je často označován jako „stresový hormon“ a oxytocin je jedním z našich „hormonů dobrého pocitu“, podobně jako dopamin a endorfiny. Podle Akiyamy a Ohty předchozí studie naznačily, že venčení psů někdy zvyšuje hladinu oxytocinu u majitelů a může snižovat hladinu kortizolu.

Překvapivé výsledky studie

Co Akiyamu a Ohtu ve skutečnosti překvapilo, je to, že u téměř poloviny lidských respondentů došlo ke zvýšení hladiny GABA poté, co se vydali ven se svými štěňaty, ve srovnání s kontrolní skupinou lidí, kteří se procházeli sami. GABA neboli kyselina gama-aminomáselná je neurotransmiter, který pomáhá snižovat vzrušivost autonomního nervového systému a jeho část řídí naši stresovou reakci „bojuj nebo uteč“.
Ve výsledcích studie Akiyama a Ohta došli k závěru, že procházky se psem nezvýšily u majitelů slinný oxytocin ani kortizol, ale inhibovaly mozkové noradrenergní nervy prostřednictvím aktivity GABA, což naznačuje zmírnění stresu.

Při pohledu na zvíře, které nás doprovází, se uvolňuje silný neurochemikál oxytocin, který přináší pocity radosti. V kombinaci s přirozeným přínosem pravidelného pohybu pro zlepšení nálady zdvojnásobíte šanci na menší stres pokaždé, když se vydáte na procházku, túru nebo dokonce běh se svým nejlepším chlupatým přítelem.

Zdroj: dailypaws.com