Věděli jste, že podle cvrkání cvrčka poznáte, kolik je stupňů?

Přidat na Seznam.cz

Je možné určit přesnou teplotu poslechem cvrčků? Může se to zdát neuvěřitelné, ale ano! Informoval web Gismeteo.

Už v roce 1897 byla publikována krátká poznámka fyzika Amose Dolbera nazvaná „Cvrček jako teploměr“. Dolber poslouchal cvrkání cvrčka na louce poblíž svého domu a prováděl pozorování, která se pak stala základem tzv. Dolberova zákona. 

Na základě skutečnosti, že frekvence cvrkání koreluje s teplotou vzduchu, vypočítal Dolber počet těchto zvuků a převedl je na stupně Fahrenheita. Pak byl schopen určit, že při teplotě asi 15,5 stupňů Celsia byla frekvence 80 zvuků za minutu, při 21 stupních 120 za minutu. Když však teplota klesla na 10 stupňů a níže, frekvence byla pouze 40 zvuků za minutu. Vědci se tak podařilo odvodit matematický vzorec pro určení teploty podle počtu zvuků, které cvrček vydává. Následné pokusy potvrdily jeho správnost a specializované výzkumy ještě zohlednily druhy cvrčků, jejichž cvrkot byl zaznamenán na oscilogramech. V roce 1948 byl vzorec konečně oficiálně pojmenován jako Dolberův zákon.

Jak zákon funguje?

Jde o to, že cvrčci, kteří jsou chladnokrevným hmyzem, reagují na změny teploty. Cvrkot je produktem chemických reakcí v těle cvrčka a rychlost chemických reakcí v tělech chladnokrevných tvorů je vždy přímo závislá na teplotě. Proto při jejím poklesu klesá i rychlost chemických reakcí, což má vliv i na pokles počtu signálů. „Na housličky hrají“ pouze pohlavně dospělí samci, kteří cvrkáním odstrašují ostatní samce a přitahují samice.

Jak určit teplotu?

Je třeba spočítat počet zvuků za 15 sekund a poté přidat 37. Měla by vám vyjít skutečná venkovní teplota.

Navíc nesmíte zapomenout, že výsledné číslo bude odpovídat stupňům na stupnici Fahrenheita. Chcete-li si výsledek pak převést na stupně Celsia, můžete použít jednoduchý vzorec: (F – 32) : 9 x 5, tedy z teploty ve Fahrenheitech odečtete číslo 32, výsledek vydělíte devíti a vynásobíte pěti. Výsledkem je hodnota ve stupních Celsia.

Vyzkoušejte: kdo má lepší teploměr? Vy, nebo cvrček?

Zdroj: gismeteo.ru