Věděli jste, že prasata a koně dokážou vycítit, zda se lidé chovají nezdvořile? Je to tak

Přidat na Seznam.cz

Domácí zvířata, jako jsou prasata a koně, jsou skutečně dostatečně chytrá na to, aby rozlišila mezi negativními a pozitivními zvuky vydávanými člověkem – tedy zda se k nim člověk chová zdvořile, nebo ne. Vyplývá to z výzkumu, kdy se zjistilo, že tato domestikovaná zvířata reagují silněji na negativní lidské hlasy.

V několika případech se dokonce vypozorovalo, že zvířata zrcadlí emoce vyjádřené lidským hlasem. Výzkum zahrnoval koně v soukromém vlastnictví, prasata i divoká prasata a koně. Aby domestikované druhy nepoznaly hlas svého majitele, použili výzkumníci hlasového herce. Ten byl požádán, aby nahrál větu, která zněla buď pozitivně nebo negativně.

Zvuky byly přehrávány v sekvencích – nejprve buď pozitivní, nebo negativní zvuk s pauzou a hned poté opačný zvuk. Výzkumníci dbali na to, aby byly vybrány takové frekvence zvuku, které byly pro slyšící druh nejzřetelnější. Zároveň zaznamenávali reakce zvířat, aby mohli vše vyhodnotit. Konkrétně sledovali polohu uší, pohyby ocasu, počet kňučení nebo pištění a také dobu, kterou při jídle strávili.

Výzkumníci chtěli pochopit, zda zvířata reagují na emoce, které cítí. Zjistili, že pořadí, v jakém byly zvuky přehrávány, mělo na reakci vliv. Například když jako první zazněl negativní zvuk, viděli, že u všech druhů kromě divokých prasat se spustily silné reakce. Znamená to, že naše hlasy mají přímý vliv na emocionální stav zvířat, což je z hlediska ochrany zvířat velmi zajímavé.

Když zvířata nejprve silně reagovala na slyšení negativně nabité řeči, platí to i obráceně. To znamená, že pokud se na zvířata zpočátku mluví pozitivnějším, přátelským hlasem, měla by při setkání s lidmi reagovat méně. Mohou být klidnější a uvolněnější!

Zdroj: indiatimes, msn.com