Velryba málem spolkla dvě kajakářky

Přidat na Seznam.cz

Pozorování velryb je dechberoucí zážitek. Z tohoto příliš blízkého setkání s obřím kytovcem ale spíše mrazí. Ze všeho nejvíc totiž připomínalo biblický příbh o Jonášovi, kterého spolkla velryba.

Dvě kamarádky Liz a Julie se rozhodly strávit klidné odpoledne pozorováním velryb u kalifornského pobřeží. Vzaly si kajaky a vyrazily na moře. Nebyly samy, na vodě se pohupovalo hned několik turistických člunů, dalších kajaků i subtilních paddleboardů. Všichni čekali, kdy se nějaká velryba objeví nad hladinou.

Dočkali se vskutku nevšední podívané. Obrovský elegatní kytovec se záhy vynořil – jenže přímo pod Liz a Julií. „Dívala jsem se do velrybí tlamy, doslova,“ popsala později adrenalinový zážitek Liz. „Tak nějak jsem ztratila vědomí. Byla to otázka jedné, dvou vteřin,“ vzpomínala na dramatickou situaci Julie.

Přátelský keporkak

Zvířecím aktérem tohoto příliš blízkého setkání byl keporkak, kytovec z čeledi plejtvákovitých. Dorůstá délky až 17 metrů, přičemž samotné hrudní ploutve měří 5 metrů.

Díky své přátelské povaze a akrobatickému chování nad hladinou je keporkak miláčkem pozorovatelů velryb. Tráví až 30 % času u hladiny a nad vodou. Panáčkuje, plácá hrudní a ocasní ploutví o hladinu, vyskakuje z vody. Jeho akrobatické chování se vysvětluje všelijak, od zvědavého okukování turistů přes upozorňování na svou přítomnost až po regulaci tělesné teploty nebo způsob, jak se zbavit parazitů přisátých na kůži.

Ve chřtánu velryby

Keporkak se živí krillem a drobnějšími rybami, např. sledi, makrelami, treskami nebo i lososy. K lovu používá techniku známou jako bublinová síť. Podpluje vyhlédnuté hejno ryb a v hloubce začne z dýchacích otvorů vypouštět bubliny. Krouží ve spirále stále blíž k hladině a nutí ryby shluknout se těsně k sobě, aby po nich mohl chňapnout. Pak otevře svou obrovskou tlamu a nabere do ní vodu i s rybami. Kořist přecedí skrz kostice v tlamě a spolkne.

Pohled zblízka do otevřené tlamy velryby ženám jistě nahnal hrůzu a možná připomněl biblický příběh o Jonášovi. Keporkak ale lidi neloví, kajakářky prostě byly v nesprávný čas na nesprávném místě. Nakonec si z toho odnesly alespoň zajímavou historku.

Zdroj: Roaring Earth, Wikipedie