Rádi se v ZOO kocháte plameňáky? Tohle jsou zajímavosti, které jste o těchto ptácích možná nevěděli

Přidat na Seznam.cz

Plameňáci jsou společenští ptáci, kteří žijí v různě velkých skupinách, od několika párů až po tisíce či desetitisíce. Máme pro vás další informace, o kterých jste pravděpodobně neměli ani tušení!

Hnízda plameňáků jsou z bláta

Plameňáčí hnízdo vypadá jako mini bahenní sopka, do které se vejde jedno velké vejce, píše web SmitshonianMag. Plameňáci jsou monogamní a máma s tátou jsou týmoví hráči. Oba pomáhají stavět hnízdo a inkubovat vejce. Mláďata plameňáků se líhnou s bílošedým huňatým peřím a rovným zobákem. Trvá několik let, než získají charakteristickou růžovou barvu a hákovité zobáky.

Plameňáci získávají svou růžovou barvu z potravy

Plameňáci jsou skutečně tím, co jedí. Mnoho rostlin produkuje přírodní červené, žluté nebo oranžové pigmenty, tzv. karotenoidy. Karotenoidy dávají mrkvi oranžovou barvu nebo mění barvu zralých rajčat na červenou. Nacházejí se také v mikroskopických řasách. Když se plameňák živí řasami, jeho tělo tyto pigmenty metabolizuje a jeho peří tak získává růžovou barvu.

Plameňáci se živí filtrováním

Když je čas jíst, plameňák položí hlavu do vody hlavou dolů a zobák má namířený k nohám. Pak kývá hlavou ze strany na stranu a jazykem pumpuje vodu dovnitř a ven. Hřebenovité destičky na okraji zobáku vytvářejí filtr, kterým voda vytéká ven, a zároveň v něm zachycují potravu.

Existuje šest druhů plameňáků

Kromě plameňáků karibských se vyskytují plameňáci malí, velcí, Jamesovi, chilští a andští. Plameňáci velcí se vyskytují v některých částech Afriky, Asie a Evropy. Jsou největším a nejvyšším druhem plameňáků.
Plameňáci chilští, andští a Jamesovi se vyskytují pouze v Jižní Americe. Plameňáci andští jsou nejvzácnějším z těchto šesti druhů, žije jich méně než 40 000 kusů. Plameňáci menší se vyskytují v některých částech Afriky a jižní Asie. Jsou to nejmenší plameňáci a nejhojnější. Plameňáků menších, kteří svým růžovým peřím rozjasňují oblohu a pobřeží, je více než 2 miliony.

Plameňáci neohýbají kolena dozadu

Nohy plameňáků se ve skutečnosti ohýbají stejně jako lidské nohy. To, co vypadá jako plameňákovo koleno, je ve skutečnosti jeho hlezenní kloub. Plameňákova kolena jsou umístěna výše na nohou, skrytá tělem a peřím. Jste zmatení? Představte si plameňáka, jak stojí na špičkách. Když se noha ohýbá, vidíte, jak se kýve kotník.

Někteří plameňáci žijí v extrémních podmínkách

Plameňáci se obvykle vyskytují v mělkých slaných nebo brakických vodách. Některé druhy plameňáků se však rozmnožují a vychovávají mláďata v extrémně slaných vodních plochách, tzv. alkalických jezerech. Vysoká koncentrace uhličitanových solí v těchto jezerech je natolik žíravá, že může popálit kůži, takže voda je pro většinu živočichů neobyvatelná.

Rodiče plameňáků krmí svá mláďata mlékem

Plameňákovo mléko se vytváří ve vole, a poté se vyvede ústy nahoru. Může to znít nechutně, ale plameňáčí mléko je plné zdravých bílkovin a tuků. Oba rodiče mohou produkovat mléko, kterým se plameňáčí mládě živí, dokud není dost staré na to, aby se mohlo živit samo.

Zdroj: smithsonianmag.com