Veverky jsou jako lesní supermani. Jídlo vycítí i pod sněhem, jejich zuby nikdy nepřestanou růst
Během chladných zimních měsíců je pro veverky důležité jídlo. Dává proto smysl, že některé druhy jsou schopny cítit jídlo pod sněhem. Veverka pak vykope tunel pod sněhem a bude sledovat vůni ke svému (nebo jinému veverčímu) zakopanému pokladu. Podívejte se, co dalšího jste o nich možná nevěděli.
Přední zuby veverky nikdy nepřestanou růst. To je společná vlastnost i jiných hlodavců. Slovo „hlodavec“ ve skutečnosti pochází z latinského „rodere“, což znamená hlodat. Veverky dokonce musí hlodat, aby udržely zuby ve správné délce.
Když se veverky cítí ohroženy, utíkají klikatě pryč. To je neuvěřitelně užitečná strategie, jak uniknout jestřábům a jiným predátorům. Bohužel to na autech moc nefunguje. Jejich inteligence tím ale nekončí. Bylo pozorováno, jak se veverky zapojují do „klamného ukládání do mezipaměti“. To je místo, kde veverka vykope díru a znovu ji energicky zakryje, ale bez uložení ořechu. Zdá se, že se to dělá proto, aby se zbavila potenciálního zloděje potravin.
![brown squirrel on gray rock during daytime](https://neposlusnetlapky.cz/wp-content/uploads/2024/05/vfukqfwyl0q-e1715776758569-1024x768.jpg)
zdroj: Reconnectwithnature, NWF, Treehugger