Viděli jste někdy tak obrovské stádo divokých koní? Dříve to bylo běžné

Přidat na Seznam.cz

Koně byli kdysi dávno stejně divocí, jako mnoho jiných zvířat. Dnes jsou ale zkrocení a lidé je využívají na polích, závodech nebo přehlídkách. Existují tedy stále divocí koně? A opravdu žijí v tak obrovských stádech?

Koně a historie

Historie je u koní velmi zajímavá. Zatímco dnes vidíme koně jako elegantní, velké a silné zvíře, v minulosti tomu tak nebylo. Mezi koňskými předky totiž najdeme zvířata vážící sotva čtyřicet kilogramů, jiní vzdálení příbuzní nebyli větší než dnešní kočka, a v určité vývojové fázi byl kůň něčím mezi srnkou a oslem. Zajímavé, jak se z těchto zvířat vyvinulo tak nádherné zvíře.

Stáda a divoký život

Koně jsou stádová zvířata, a tak tomu bylo i v historii. Bohužel se ale, především kvůli lidské aktivitě, začala stáda rozpouštět, koně se stali hospodářskými zvířaty a brzy se začali používat i ve válkách, na závodištích apod. Dnes ale existují a stále vznikají nové a nové organizace, které se snaží o navrácení koní do přírody. Zda ale opravdu existují tak obrovská stáda, jako je na videu, to můžeme jen hádat. Co myslíte vy? Jedná se o opravdové stádo? Nebo je to jen kouzlo grafika?

Věděli jste?

Věděli jste, že koně opravdu dokáží spát ve stoje? Zajímavé také je, že jejich tělo jim nedovolí zvracet nebo dýchat tlamou!

zdroj: amnh, naplachte, ženysro