Video: Lachtan, kterého již nepotkáme… Proč?

Přidat na Seznam.cz

Sedmdesátá léta byla u nás spojená s normalizační šedí, s prvním Čechem ve vesmíru nebo s dodnes oblíbenými tuzemskými filmy. Tou dobou se na druhé straně zeměkoule udála smutná událost: z Tichého oceánu navždy zmizel lachtan japonský (Zalophus japonicus).

Lachtani ze „Země vycházejícího Slunce“

Japonští lachtani byli příbuznými severoamerických lachtanů tmavých (Zalophus californianus), dokonce byli až do roku 2003 považováni pouze za poddruh tohoto doposud žijícího lachtana.

Dnes již bohužel vyhynulí ploutvonožci se vyskytovali ve vodách okolo Japonska i Koreje. Samci japonských lachtanů byli ve srovnání se samicemi o poznání větší: dosahovali délky až 2,4 metru. Samičky dorůstaly délky jen lehce přes metr a půl.

Oběť lidské krutosti

Již od třicátých let minulého století zuřila v Tichomoří krutá válka. Zvěrstva byla páchána lidmi na lidech, takže není překvapující, že došlo i na zvířata…

Lachtani „sloužili“ korejským vojákům jako cvičné terče. V následných bojích na moři pak došlo k další decimaci japonských lachtanů a jejich prostředí.

Ani po válce ale nebyl klid. Lachtani japonští byli japonskými rybáři považováni za konkurenci, které je třeba se zbavit. Poslední výraznější výskyt lachtanů japonských byl zaznamenán roku 1951 v Japonském moři. A úplně poslední exemplář tohoto druhu byl spatřen roku 1974.

Podívejte se na video s rekonstrukcí podoby lachtana japonského:

Zdroj: davidmarinelli.net