Video: Největší orel v historii lovil obří ptáky moa i lidi!

Přidat na Seznam.cz

Orli jsou krásná a majestátná zvířata. V historii se dostávali do erbů a doposud jsou symboly některých zemí – vzpomeňme si například na orla bělohlavého ve Spojených státech. Obří dravci nás prostě již odpradávna fascinovali – a mohli nás také děsit. V minulosti totiž žil gigantický orel, který byl schopen ulovit člověka, píše abcnews.go.com!

Na vrcholku potravní pyramidy

Tento druh se nazýval orel Haastův a šlo o novozélandského endemického dravce (endemit je označení pro druh, který se vyskytuje jen na jednom konkrétním místě). Podle webu Nzbirdsonline.org.nz šlo o opravdu monstrózního dravce: orel měl vážit téměř osmnáct kilogramů a dosahovat rozpětí křídel až 3,6 metru!

Není divu, že šlo o tvora na vrcholku potravního řetězce. Jeho hlavní kořistí byli taktéž obrovští ptáci moa. Nelze se tedy divit, že jeho kořistí se mohli stát i méně šťastní lidé! Nicméně my se při návštěvě Nového Zélandu únosu od obřího orla bát nemusíme: orel Haatsův byl bohužel vyhuben.

Oběť lidské činnosti

Orel Haatsův rozšiřuje seznam druhů, které má na svědomí lidská činnost. Tento majestátní dravec, který obýval Nový Zéland od prehistorických dob, byl silně závislý na populaci ptáků moa. Ten byl systematicky loven i lidmi, až byl vyhuben. Orel Haatsův svou kořist následoval. Došlo k tomu někdy v 15. – 17. století.

Dnes můžeme orla obdivovat jen z pozůstatků a z různých animací. Jednu nám nabízí Natural History Museum:

Zdroje: youtube.com, abcnews.go.com, nzbirdsonline.org.nz, wikipedia.org