Víte, co je to paspárek a proč ho psi mají?

Přidat na Seznam.cz

Věděli jste, že psi mají „extra“ drápky na nohou, kterým se říká paspárky či vlčí drápy? Přečtěte si, proč tento pátý prst dodnes mají a jak o tyto speciální drápky pečovat, abyste předešli zranění. Radí portál Daily Paws.

Co jsou to paspárky?


Podívejte se na přední tlapky svého psa. Drápek je prst a nehet, který se nachází o něco výše než ostatní prsty vašeho psa. Je to podobná poloha jako u lidského palce na ruce. Někteří psi mají tyto vlčí drápy také na zadních tlapkách. Některá plemena, jako například pyrenejský psík, mají dokonce dvojité drápy.

Proč mají psi tento pátý prst?


Předkové moderních psovitých šelem byli ve skutečnosti šplhavci jako kočky. Takže jim jejich drápy pomáhaly šplhat po stromech a útesech. Ale jak se druh vyvíjel, posunuly se drápy výše na tlapě a odlepily se od země. Díky tomu psi získali větší rychlost, aby se mohli vyhnout predátorům, a pro naprostou většinu psů se stal drápek nefunkčním.

Několik velmi aktivních, pracovních plemen stále používá drápy k uchopení a stabilizaci. Mohou být užitečné například pro lovecké, vojenské a pátrací a záchranářské psy. Když běží po nerovném terénu, mohou se drápy dotýkat země a pomáhat jim v rychlejším pohybu. Také plemena psů z mrazivého podnebí (představte si Aljašku a Antarktidu) používají své tlapky k uchopení ledu, pokud spadli do vody a potřebují se dostat ven.

Která plemena psů mají tyto drápky?


Všechna plemena psů se rodí s předními paspárky. Pouze několik plemen, například islandský ovčák a bernardýn, je má i na zadních tlapách. Pokud u svého psa žádné nevidíte, je to pravděpodobně proto, že je chovatel nechal krátce po narození odstranit.

Je odstranění nutné nebo bezpečné?


Tradičně se někteří chovatelé psů rozhodli nechat štěňatům odstranit páté prsty několik dní po narození. To mělo zabránit budoucím zraněním drápků a zároveň dodržování standardů plemene.

Zranění drápků však nejsou u domácích psů nijak extrémně častá; častěji se vyskytují u pracovních psů, kterým se drápky zachytí při běhu nerovným terénem. U štěňat obvykle není nutné odstraňovat paspárky ze zdravotních důvodů. Ve skutečnosti slouží k určitému účelu: pomáhají stabilizovat karpální (zápěstní) kloub, když pes tlačí na přední tlapky, a mohou poskytnout dodatečnou trakci na některých površích.

Odstranění pátých prstů u štěňat je poměrně jednoduché, protože kosti ještě nejsou plně vyvinuté a veterinární lékař může drápek snadno odstřihnout. I když je to pro štěně bolestivé a zbytečné, je to rychlé a rychle se to hojí. Odstranění drápků u dospělých vyžaduje chirurgickou amputaci v celkové anestezii. Je to proto, že veterinář musí pečlivě oddělit kost, nerv, sval a cévy. Rekonvalescence je také delší – psi vyžadují omezení pohybu a obvykle musí nosit elektronický obojek.

Odstranění drápů u dospělých psů je vzácné. Dělá se to, když je to jediná možnost, která zbývá, hlavně pokud jde o trvalé zranění, nádor, zlomeninu nebo infekci, která se nehojí.

Nejčastější poranění


Psi si častěji poraní právě paspárek než jiný prst. Je to proto, že drápky často přerůstají. A někdy nejsou zadní drápky pevně uchycené a volně visí. Díky tomu jsou náchylné k zachycení o věci a zlomení, když se váš pes odtahuje.

Zlomené páté prsty


Zlomené prsty krvácejí, pokud je obnažena rychlá tkáň uprostřed nehtu, která obsahuje krevní cévu. K tomu může dojít také v případě, že nehet zastřihnete příliš hluboko. K zastavení krvácení se doporučuje použít kukuřičný škrob. Je to hrubý hemostatický prostředek, což znamená, že dočasně zastaví krvácení. Je dobré mít ho po ruce doma i v autě, pokud se psem chodíte ven. Pokud má váš pes zlomený nehet nebo krvácení pokračuje, navštivte veterináře.

Infekce


Stejně jako u ostatních prstů na tlapě vašeho psa může i u paspárků dojít k zarůstání nehtů a infekci nehtového lůžka. Kromě poranění je další příčinou infekce drápků nadměrné olizování tlapek psy, kteří trpí alergiemi nebo úzkostmi. Mezi příznaky infekce patří změna barvy, otok a zápach. Léčba infikovaného drápku vyžaduje antibiotika, obvaz a obvykle i elektronický obojek, který zabrání štěněti v olizování místa.

Péče o pátý prst


Abyste předešli zraněním, je důležité ošetřovat vlčí dráp stejně jako ostatní nehty vašeho psa. Ve skutečnosti byste je měli sledovat a stříhat častěji. Ostatní drápky se opotřebovávají při procházkách po cementu a při hře v parku. Ale páté prsty se nikdy nedotýkají země, takže rychle zarůstají. Při správné údržbě však obvykle nepředstavují problém.

Zdroj: dailypaws.com