Víte, jak je možné, že kočky zanechávají v písku dvě stopy místo čtyř?

Přidat na Seznam.cz

Viděli jste někdy kočičí stopy a přemýšleli jste, proč jsou na nich jen dvě sady otisků místo čtyř? Kočky mají přece čtyři nohy a čtyři tlapky, takže by měly zanechávat čtyři sady otisků, ne?

Video zachycující bílou kočku, která se pomalu prochází po písku, ukazuje, jak se kočkám daří zanechávat pouze dvě sady otisků. Na klipu je vidět, jak kočka pokládá zadní tlapky přesně do stop, které udělaly její přední tlapky. Protože její zadní tlapky šly přesně tam, kam šláply přední tlapky, vznikly pouze dvě sady otisků!

Ani tento styl chůze není u koček ojedinělý. Ve skutečnosti má oficiální název: přímá registrace. Přímá registrace je, když čtyřnohé zvíře při chůzi/pochodu položí zadní nohu přímo na místo, kde byla odpovídající přední noha. Tato stopa ve stopě nebo dvě stopy v jedné (chcete-li) se jeví jako jediná stopa. Tento styl chůze je účinný ve sněhu, v trávě a ve většině biotopů a používají ho divocí psi a kočky.

Účelem přímé registrace je ztížit predátorům sledování. Když jsou k dispozici pouze dvě sady otisků, je snazší být nenápadný a projít nepozorovaně.

Zatímco styl chůze nejvíce pomáhá zvířatům ve volné přírodě, která čelí stopování a kořistění, přímou registraci lze často pozorovat i u domácích zvířat, například u koček domácích!

Zdroj: The Animal Rescue Site