Víte, jak poznat stáří koně? Podle zubů!

Přidat na Seznam.cz

Určení věku koně podle zubů není stoprocentně přesné, ale poskytne vám přibližný rozsah, pokud neznáte skutečné datum narození koně. Čím je kůň mladší, tím více se zuby blíží jeho skutečnému věku.

Zuby koní u hříbat

Hříbatům rostou první mléčné zuby krátce po narození, píše web TheSprucePets. Poslední mléčné zuby vyrostou v době, kdy je hříběti přibližně devět měsíců. První stálé zuby začínají růst, když jsou koni dva až tři roky. Není neobvyklé, že majitel koně najde v krmítku nebo na zemi vyražený zub. Mléčné zuby se vyřazují postupně a všechny stálé zuby vyrostou přibližně do pěti let věku koně. Mléčné zuby mají bledší barvu a jsou kratší než zuby stálé.

Zuby dospělého koně

Doba prořezání horního středního řezáku (2,5 roku), horního středního řezáku (3,5 roku) a horního rohového řezáku (4,5 roku) u koní mladších pěti let se považuje za poměrně přesnou pro určení věku koně.
Nové stálé zuby jsou na povrchu poměrně konkávní a tyto „pohárky“ spolu s úhlem, tvarem a rýhou na vnější svislé ploše horního rohového řezáku, která postupně vyrůstá a nazývá se Galvaynova rýha, jsou ukazateli toho, jak starý kůň může být.
Jak kůň opotřebovává zuby pastvou, konkávní plochy se opotřebovávají plošněji. V době, kdy je koni přibližně 11 let, má již zuby opotřebované naplocho. Jak rychle k tomu dojde, závisí na typu pastvy, kterou má k dispozici. Koně, kteří spásají trávu na písčité půdě, budou mít zuby opotřebované plošeji než koně, kteří jsou krmeni pouze senem pěstovaným na půdě jílovitého typu.
Přibližně ve věku 10 let se na linii dásní začíná objevovat Galvaynova rýha. Tato rýha se bude dále zvětšovat, takže dosáhne celé délky zubu. Přibližně v 15 letech bude rýha dosahovat do poloviny délky zubu a ve věku 19-20 let bude dosahovat po celé délce zubu. Ve věku kolem 20 let se Galvaynova rýha začne z dásně vytrácet, a pokud kůň žije dostatečně dlouho, zmizí úplně, protože zub se přirozeně opotřebovává.

Péče o koňské zuby

Vzhledem k tomu, že zuby koně rostou po většinu jeho života a nemusí se opotřebovávat rovnoměrně, bude muset být váš kůň přibližně jednou ročně zkontrolován veterinářem. Možná bude nutné vašemu koni provést floating, tedy odstranění ostrých hran nebo háčků, které mu brání ve správném žvýkání a pohodlném držení udidla nebo nošení hakamoru.

Zdroj: thesprucepets.com, Youtube