Víte, že pávovi trvá tři roky než získá své překrásné peří? Máme pro vás několik dalších faktů o pávech

Přidat na Seznam.cz

Jedním z nejkrásnějších a nejzajímavějších ptáků je páv. I když mnozí znají tohoto výjimečného ptáka díky jeho dlouhému, barevnému peří, existuje o něm daleko víc zajímavostí než je jeho chlouba

Páv modrý je nejznámějším pávem na celém světě

Když se lidem často vybaví páv, jako první se jim vybaví velký modrý pták s extravagantním zeleným a modrým peřím, připomíná web A-Z-Animals. Je označován jako páv indický, protože obývá Indii i Srí Lanku. Má pevnou a ohromující modrou hruď a velké peří. Jedná se o jednoho z největších létajících ptáků, které člověk zná, a je také docela oslnivý. Když je jejich peří roztažené, předvádí zářivou přehlídku hnědého peří se zelenými kruhy, obvykle posetými jasně modrými středy. Ačkoli jsou tyto barvy u tohoto druhu dominantnější, často se mění v důsledku odrazu světla. Samice tohoto druhu se liší, jejich barvy nejsou zdaleka tak jasné a často jsou v porovnání s nimi matnější. Díky tomu je velmi snadné je od sebe odlišit.

Zelení pávi jsou téměř identičtí s modrými pávi

Zelení pávi se vyskytují v Indonésii a dalších částech jihovýchodní Asie. Jsou blízce příbuzní modrých pávů a často vypadají stejně. Jejich hruď však není modrá, ale zelená! Mají malou modrou hlavu a při plně rozvinutých křídlech vykazují mnoho odstínů zářivě zelené barvy. Tito ptáci jsou obvykle o něco větší než modří pávi a často mají delší nohy.

Africký páv se vyskytuje pouze v Kongu

Africký páv je sice méně skvrnitý než jiné druhy, ale je stejně krásný jako ostatní. Tento druh pochází výhradně z Konga. Obývá deštné pralesy Konga a po svém objevení v roce 1936 byl před mnoha lety vyhlášen národním ptákem Konga. Pátrání však probíhalo dlouho předtím, než byl tento druh vůbec objeven. V roce 1913 bylo nalezeno jediné pírko jednoho z těchto stvoření a tím začala 23 let trvající exkurze za tímto krásným tvorem. Tito ptáci jsou ve srovnání s jinými druhy mnohem tmavší, nicméně vykazují velmi živé odstíny modré barvy. Když mají roztažená křídla, často při procházce deštným pralesem připomínají barevný malý keř.

Trvá tři roky, než se jejich barevné peří vyvine

Když jsou pávi mladí, vykazují méně barev než dospělí jedinci. Je to proto, že vývoj jejich barevného peří trvá poměrně dlouho. Ve skutečnosti trvá téměř tři roky, než se pávi v peří projeví tak živými barvami. Je to proto, že k nim dochází, když dosáhnou pohlavní dospělosti, protože jejich peří často pomáhá při hledání partnera. O samicích páva se často říká, že jsou při výběru partnera docela vybíravé, takže vylepšené zobrazení pestrých barev samci v tomto boji často pomůže. Jakmile skončí období páření, pávi často shodí svou vlečku a za rok jim doroste.

Jejich peří slouží také jako odrazky

Je všeobecně známo, že pávi často používají své barevné peří k páření. Slouží však také k odrážení světla. Když jim peří každoročně dorůstá, usazují se v něm pigmentové částice. To jim umožňuje pohlcovat i odrážet světlo. Barvy tohoto peří však nejsou způsobeny pouze pigmentem. Spíše se jedná o kombinaci pigmentu a fotonových krystalů! Tato kombinace umožňuje velmi pestré zobrazení barev, jakmile se křídla plně roztáhnou, a vytváří vzory na samotném peří. Když je peří zobrazeno, vypadá jako mnoho párů očí, což pomáhá při odrazování blízkých predátorů.

Existují i zcela bílí pávi

Jednou z nejvzácnějších forem páva je páv bílý. Tito ptáci sice nejsou albíni, ale technicky jsou prohlášeni za genetickou variantu modrého páva. Tato genetická mutace se nazývá leucismus, což je řada stavů, které způsobují ztrátu pigmentu u zvířat. Když se bílí pávi narodí, jsou často žlutí a vyrostou do zcela bílé barvy. To se týká jak jejich chocholky, tak i peří. Ačkoli jsou většinou chováni v zajetí, tyto vzácné formy bílých pávů se vyskytují i ve volné přírodě v Indii.

Zdroj: a-z-animals.com, Instagram