Víte, že samičky kolibříků se vydávají za samečky, aby se vyhnuly obtěžování?

Přidat na Seznam.cz

Pětina samic jakobínů bělokrkých má nápadné opeření podobné samcům, které jim může pomoci dostat se k většímu množství potravy.

Co přináší nový výzkum?

Podle nového výzkumu se samičky kolibříků zbavují svého nevýrazného opeření, aby se vyhnuly šikaně. Některé samičky jakobínů bělokrkých, které mají obvykle zelenkavou barvu s šedě skvrnitou hrudí, se vyvinuly tak, že mají křiklavé modrobílé opeření typické pro jejich samčí protějšky, píše web SmithsonianMag. Vědci mají podezření, že samice podobné samcům používají tento evoluční trik, aby se vyhnuli sociálnímu obtěžování ze strany svých vrstevníků.

Většina druhů kolibříků se nebojí svádět souboje a ani jakobíni bělokrcí, kteří se vyskytují od Mexika po Brazílii, nejsou výjimkou. Tito rychle se pohybující tvorové potřebují jíst několikrát za hodinu a zuřivě brání zdroje potravy tím, že pronásledují a klovou jiné ptáky. Samci si nárokují teritoria, aby měli monopol na rozmnožování, a obvykle projevují menší agresivitu vůči narušujícím samicím.

Kolibříci žijí energeticky na okraji. Stále menší výhoda při získávání potravy je skutečnou výhodou,“ říká bioložka Kimberly Rosvall z Indianské University v Bloomingtonu.

Co přinesla tato zajímavá studie

Studie, která byla minulý měsíc publikována v časopise Current Biology, zjistila, že přibližně pětina samic žaků bělokrkých tento maskovací trik používá, a činí tak téměř k nerozeznání od samců. Protože všechna mláďata tohoto druhu začínají svůj život a vypadají jako samci, vědci si dříve této změny nevšimli.

„Každá samička i sameček začínají vypadat jako dospělí samci. Pak, jak stárnou, si asi 20 procent samic toto opeření ponechá, a 80 procent se zbarví,“ říká spoluautor studie Jay Falk, předdoktorand ze Smithsonian Tropical Research Institute a Cornellovy univerzity.

Aby vědci zjistili, jak se opeření podílí na obtěžování, umístili v panamské Gamboe taxidermové makety kolibříků a sledovali, jak s nimi ostatní kolibříci komunikují. V porovnání s nevýraznými samicemi čelily živé samice se samčím zbarvením menšímu sociálnímu obtěžování ze strany samců i samic. Tento jev je u ptáků dost neobvyklý. Samice s typickým samčím zbarvením by například mohly být snáze rozpoznatelné pro predátory. Důvodem, proč jsou samičky kolibříků ochotné přistoupit na tento kompromis, může být potrava.

Devítiměsíční pozorování ukázala, že jasně zbarvené samice dokázaly navštěvovat krmítka častěji a déle než ty s tlumenými odstíny. Změna opeření ale není bez nevýhod. Tým zjistil, že vzhled podobný samcům snižuje šanci samice na úspěšné rozmnožování.

Zdroj: smithsonianmag.com