Všimli jste si, že ptačí zpěv je po ránu stále tišší a méně rozmanitý? Máme pro vás odpověď, proč tomu tak je

Přidat na Seznam.cz

Pokud žijete na vesnici nebo na okraji města, možná jste si stihli všimnout, že ptačí zpěv po ránu už není takový, co býval ještě před několika lety. My nyní víme, proč tomu tak je.

Rána jsou stále tišší a akusticky méně rozmanitá

Podle nové studie se mění přirozené zvuky jara, zejména ranní ptačí sbory, uvádí web TreeHugger. Výzkumníci použili údaje občanských vědců a nahrávky ptáků ve volné přírodě k rekonstrukci zvukové krajiny více než 200 000 míst za posledních 25 let. Jejich zjištění naznačují, že zvuková krajina se stává tišší a méně pestrou v důsledku změn ve složení ptačích populací. V oblastech, kde se ptačí populace zmenšily nebo se jejich druhy staly méně rozmanitými, odrážejí tyto změny i ranní chóry. A protože lidé ptáky nejčastěji slyší, než aby je viděli, jsou změny ve zvukové krajině jedním z hlavních způsobů, jak mohou lidé vnímat změny v ptačích populacích, tvrdí vědci.

Co bylo impulsem pro tento výzkum?

Vedoucí autor Simon Butler z Východoanglické univerzity pro biologický výzkum o tomto zjištění podal vysvětlení.

Ptáci se významně podílejí na přírodních zvukových krajinách a rozmanitost ptačího zpěvu hraje důležitou roli při určování našeho vnímání kvality zvukové krajiny. Ptačí zpěv byl vždy určujícím prvkem našeho vztahu k přírodě. Chtěli jsme prozkoumat rozsáhlé a dlouhodobé změny charakteristik zvukové krajiny, ale nemáme k dispozici nahrávky zvukových krajin z mnoha míst v průběhu opakujících se let, takže jsme potřebovali vyvinout způsob, jak rekonstruovat historické zvukové krajiny.
Naše výsledky odhalují chronický pokles akustické rozmanitosti a intenzity v Evropě a Severní Americe za posledních 25 let, což naznačuje, že přírodní zvukové krajiny se stávají tiššími a méně rozmanitými. Obecně jsme zjistili, že lokality, které zaznamenaly větší pokles celkové početnosti nebo druhové bohatosti, vykazují také větší pokles akustické rozmanitosti a intenzity. Důležitou roli při určování toho, jak se zvuková krajina mění, však hraje také počáteční struktura společenstva a to, jak se volací a zpěvní charakteristiky druhů vzájemně doplňují,
“ vysvětluje Butler.

Zhoršování kvality naší přirozené zvukové krajiny je důsledkem rozsáhlého poklesu ptačích populací a změn v rozšíření druhů v reakci na klimatické změny. Vědci doufají, že převedením tvrdých faktů o úbytku biologické rozmanitosti do hmatatelnější a srozumitelnější podoby pomůže tato studie zvýšit povědomí o těchto ztrátách a podpořit ochranu přírody prostřednictvím opatření na ochranu a obnovu vysoce kvalitní přírodní zvukové krajiny, zejména v oblastech, kam mají lidé přístup, kde si je mohou užívat a kde z nich mají největší užitek.

Zdroj: treehugger.com