Vycítí psí senioři, že se blíží konec jejich života? A bojí se smrti?

Přidat na Seznam.cz

Nikdo nechce myslet na poslední chvíle svého psa, ale je to nevyhnutelná součást života, které musí čelit každý majitel psa. Doufejme však, že když víme, co můžeme očekávat, můžeme nahradit část strachu a nejistoty pocitem klidu. Promýšlení této životní změny může být emocionálně náročné, ale položení důležitých otázek může tento proces všem co nejvíce usnadnit, píše portál Paw Tracks.

Zhluboka se nadechněte, pohlaďte svého psa a pokračujte dál, pokud se cítíte připraveni dozvědět se o tomto důležitém, a přesto obtížném, období. Dozvíte se, jak se o svého psího seniora starat, jak vám v tomto období pomůže váš veterinář a co můžete očekávat, až se přiblíží poslední chvíle vašeho psa.

Bojí se psi smrti?

Víme, jak děsivá tato otázka může být, ale veterinářka Lesáková doufá že poskytne trochu klidu rodičům domácích mazlíčků, kteří procházejí těžkým obdobím. Poté, co zažila klidný odchod svých vlastních milovaných psů, našla své poslání v poskytování služby domácí eutanazie, aby tento dar poskytla i dalším domácím mazlíčkům. “Zvířata vědí, kdy umírají. Nebojí se smrti, alespoň ne v tom smyslu jako my lidé. Když se blíží smrt, přijdou na místo přijetí a snaží se nám to sdělit.”

Co dělají psi, když mají zemřít?

Vzhledem k tomu, že psi, kteří se blíží smrti, jsou často uvědomělí a připravení, mohou se v posledních chvílích chovat jinak. Než si však tyto příznaky příliš vyložíte, vězte, že mnohé z nich se mohou objevit z jiných, mnohem méně závažných příčin. Pokud se cítíte nejistí, neváhejte požádat o pomoc svého veterinárního lékaře.

Doktorka Lesáková uvádí následující běžné příznaky toho, že je pes připraven přejít přes duhový most:

  • nezájem o pozornost nebo interakci
  • nedostatek jídla nebo pití
  • nezájem o oblíbené činnosti
  • inkontinence
  • schovávání se nebo touha být sám
  • omezení způsobená bolestí

Nikdo samozřejmě nezná vašeho domácího mazlíčka tak dobře jako vy. Její varovné příznaky se mohou lišit od příznaků uvedených v tomto seznamu, nebo mohou být úplně stejné. Váš veterinární lékař vám vždy pomůže interpretovat jakékoli nové chování vašeho psa, proto mu neváhejte zavolat.

Jak utěšit umírajícího psa?

Když se pes blíží ke svým posledním dnům, existuje mnoho způsobů, jak mu zajistit pohodlí a spokojenost. Péče o psího seniora není vždy složitá, zvláště když si uděláte určitý průzkum. Útěchou pro vašeho psa může být i navrácení určitého pocitu normality, ale pokud nevíte, kde začít, může vám také pomoci mít na paměti, s jakými příznaky váš kamarád bojoval.

Léčba bolesti může mít podobu medikace, podpory mobility nebo řady různých terapií – váš veterinář vám pravděpodobně doporučí něco na základě příznaků vašeho psa. Pokud se vám podaří udržet vašeho kamaráda alespoň trochu hydratovaného, bude to pro něj také velkou útěchou. Jakmile bude o toto postaráno, můžete se snažit co nejlépe dopřát svému čtyřnohému příteli zábavné a láskyplné poslední chvíle.

Pokud je odchod vašeho mazlíčka plánovaný, existuje několik dalších způsobů, jak ho můžete s blížícím se okamžikem utěšit. Veterináři povzbuzují rodiče domácích mazlíčků, aby zůstali se svými chlupatými miláčky, dokud nebude proces ukončen. Domácí mazlíčci se v posledních chvílích často rozhlížejí po svých majitelích, když se jejich lidé rozhodnou nezůstat v místnosti. Místo toho může být nabídnutí lásky a útěchy až do jejich odchodu klidnějším zážitkem pro všechny, zejména pro vašeho psa.

Ať už v tomto těžkém období cítíte cokoli, je to naprosto v pořádku. Stejně jako žádní dva psi neprožívají konec života stejně, ani dva rodiče domácích mazlíčků se s ním nevyrovnávají stejně. 

Nezapomeňte v tomto období využít také podpory svého veterinárního lékaře. Můžete se ptát na tolik otázek, kolik potřebujete, a nemusíte dělat obtížná rozhodnutí sami. Můžete tak soustředit veškerou svou pozornost na to, abyste svého nejlepšího kamaráda zahrnuli co největším množstvím lásky.

Zdroj: pawtracks.com