Výcvik, který pomůže vašemu psovi vést lepší život

Přidat na Seznam.cz

Psi, stejně jako lidé, se musí naučit základním “životním dovednostem”. Výcvik jim pomáhá klidně jednat s ostatními psy a lidmi – a umožňuje jim žít šťastnější život bez stresu, uvádí portál Future.

Význam “dobrého psího občana” – psa, který dokáže spokojeně koexistovat v lidské společnosti – by se neměl podceňovat. Dobře vycvičený pes prospívá lidem i psům, protože posiluje pouto mezi zvířetem a majitelem. Pomáhat psům naučit se chovat je nejdůležitější věcí, kterou můžeme udělat.

“Nezbytné” dovednosti

Naši psi však musí být schopni fungovat ve společnosti. To znamená, že musí být schopni zvládat ostatní lidi, jiné psy a celou řadu situací. V opačném případě se psi mohou stát bázlivými nebo se u nich může začít projevovat jiné problémové chování, které může snížit kvalitu jejich života.

Návrat na zavolání je jednou z nejdůležitějších dovedností všech psů, která může být pro ostatní nebezpečná, pokud není dobře naučená. Pokaždé, když se k nám pes vrátí, ať už na zavolání nebo spontánně, měli bychom ho dobře odměnit.

Zásada “zkoušet a odměňovat” platí pro všechny životní dovednosti, které po svých psech chceme, od klidné chůze na vodítku až po přátelskou interakci s lidmi a jinými zvířaty – nebo prostě jen tiché sezení vedle nás, když si dáváme kávu. Důležitý je také výcvik našich psů, aby byli schopni trávit čas o samotě, abychom se vyhnuli problematickému chování souvisejícímu s odloučením.

Psí rozdíly

Různá plemena a typy psů, od honičů přes teriéry až po psy na hraní, mají individuální vlastnosti. Některá plemena, jako například španělé a retrívři, mají větší tendenci nosit předměty nebo čenichat, když jsou na vodítku. Jiná plemena, jako jsou kolie a teriéři, budou spíše honit a zajímat se o pohybující se předměty.

Místo toho, aby se u teriérů rozvíjel zájem o pronásledování místních koček nebo divoké zvěře, je možné je povzbudit k řízenému honění hraček. Chrti, kteří rádi čichají ke všemu a ke všem, mohou být cvičeni v pachových pracích, což je zábavný způsob, jak řízeně procvičovat svůj nos, mozek a tělo.

Výcvik psů ušel dlouhou cestu od přehnaně předpisového, panovačného a někdy na trestech založeného výcviku v minulosti. Kvalifikovaný výcvik dnes zahrnuje partnerskou spolupráci a budování dobrého vztahu se psem.

Abychom si zajistili spokojeného psího společníka, musíme své psy vybavit dovednostmi, které jim pomohou užívat si plnohodnotný život bez stresu. Pokud hledáte trenéra, který by s vámi a vaším psem pracoval, najděte si někoho, kdo má znalosti, odpovídající kvalifikaci a dokáže výcvik učinit zábavným a spravedlivým pro vás i vašeho psa.

Zdroj: www.bbc.com