Vyvracíme nejběžnější mýty o zvířatech, kterým většina lidí věří

Přidat na Seznam.cz

Ať už se jedná o pověry, přehánění nebo prostě jen nepochopení, někdy může naše snaha o poznání vést k mylným závěrům. Zde je pět obecně rozšířených mylných představ o zvířatech podle webu SierraClub, které neobstojí při vědeckém zkoumání.

Vosy: Nechte je na pokoji a ony nechají na pokoji vás

Ačkoli toto pravidlo platí obecně pro chlupaté čmeláky, je známo, že vosy bodají i nevyprovokovaně. Agresivitu vos mohou vyvolat faktory, jako je blízkost hnízda, roční období a dřívější nesouvisející zranění.

Býky rozzuří červená barva

Podle přesvědčení, které pochází ze španělských býčích zápasů, býky rozzuří červená barva. Ve skutečnosti je to rychlý pohyb červené látky, kterou matadoři v arénách pro býčí zápasy používají, co způsobuje, že býk zaútočí. Studie naznačují, že býci, stejně jako mnoho jiných zvířat, jsou ve skutečnosti barvoslepí, což znamená, že nejsou schopni rozlišit určité barvy.

Velbloudi ukládají vodu do hrbů

Ve velbloudích hrbech se ukládá tuk, nikoli voda, podobně jako v tukové tkáni pod lidskou kůží. Tyto zásobárny tuku umožňují velbloudům přežít celé dny na pouštním slunci bez zastávky pro potravu.

Sahání na ptačí mládě způsobí, že ho matka opustí

Nepravdivý názor, že ptačí matka opustí své mládě, pokud se ho dotkne člověk, vychází z přesvědčení, že ptáci dokáží zachytit lidský pach. Ve skutečnosti má většina ptáků poměrně slabý čich a je nepravděpodobné, že by svá mláďata snadno opustili. To však neznamená, že byste měli jít a sbírat každé mládě, které najdete. Mladí, zdánlivě bezmocní ptáci mají často poblíž své matky, které je pečlivě sledují. Vyrušení člověkem (spíše než lidský dotek) v blízkosti hnízdiště je mnohem pravděpodobnější, že přispěje k tomu, že ptačí matka svá mláďata opustí.

Medvědi hibernují

Zeptejte se kohokoli, které zvíře se mu vybaví, když slyší slovo „zimní spánek“, a pravděpodobně odpoví, že medvěd hnědý nebo černý. Z toho vyplývá nebezpečný omyl, že spícího medvěda je v zimních měsících téměř nemožné probudit. Skutečná hibernace nastává, když zvíře drasticky sníží svou tělesnou teplotu, aby téměř odpovídala jeho okolí, a spí přes zimu. Hibernující zvířata, jako jsou například svišti, vypadají jako bez života a není snadné je probudit. Medvědi naopak vykazují torpor, krátkodobé snížení tělesné teploty doprovázené letargií. Tepová frekvence klesá, ale ne tak výrazně jako u skutečných hibernátorů. I když jsou medvědi v torporu méně aktivní než obvykle, mohou snadno reagovat na vnější podněty.

Zdroj: sierraclub.org