Vzteklina: Mezi její příznaky může patřit výrazné slinění
Nebezpečná nemoc, která může zabít i člověka. I když se u nás už nějakou dobu nevyskytuje, stojí za to si ji připomínat. Ne všem zemím se totiž podařilo vzteklinu vymýtit.
Co je vlastně vzteklina?
Jde o akutní virové onemocnění centrálního nervového systému (CNS) všech teplokrevných živočichů. Mezi její příznaky patří změny chování, zvýšená dráždivost a agresivita. Bohužel, i pro člověka může skončit smrtelně. Nicméně pravděpodobnost, že se nakazíte vzteklinou u nás, je nízká. Je to výsledek snahy tuto nemoc u nás vymýtit. Její vrchol jsme v našich zemích zaznamenali v roce 1984, šlo o 2232 případů, z toho 2052 se týkalo lišek.
Česká republika je od roku 2004 oficiálně zemí bez vztekliny díky vakcinaci lišky a psíka mývalovitého, domácí psi ji také musejí podstupovat. Některé evropské země se však stále vztekliny nezbavily, nemoc se objevuje v Polsku, Rumunsku a zejména Turecku, kde se nachází na celém území.
Evropští psi se obvykle nakazí vzteklinou od divokých zvířat, v první řadě lišek. Stane se tak kousnutím od nakaženého jedince, který má virus ve slinách. Virus poté zasáhne CNS, kde se množí a šíří se do dalších orgánů – nadledvin, slinivky, kůže, rohovky a slinných žláz.
Jak se nemoc projevuje?
Vzteklinu způsobuje Lyssavirus, který napadá CNS všech savců. Výsledkem je postupný kolaps nervových buněk. Inkubační doba trvá mezi 19 a 90 dny, ale někdy i výrazně déle.
Nemoc na sebe bere dvě podoby – tichou a zuřivou. Druhá z nich napadá mozek a probíhá ve třech fázích:
- Prodromální fáze
Pes v ní může vypadat, že má chřipku. Prochází horečkou, letargií, bolestmi svalů, zvracením, ztrátou chuti k jídlu a nechutí pít. Projevuje se na něm rozrušenost a vzteklost, může útočit na lidi. Tato fáze trvá zhruba pět dní.
- Excitační fáze
Jde o nejnebezpečnější epizodu v průběhu nemoci, pes vykazuje zvýšenou agresivitu, a to i k sobě samotnému. Začínají se projevovat halucinace a pes začíná být velmi citlivý na zvuky. Zároveň je otupělý, necítí bolest a jeho pohyby jsou nemotorné.
- Paralytická fáze
Nemoc už významně poškodila CNS zvířete. Psovy pohyby jsou neobratné, jeho krk je ztuhlý, jazyk visí z tlamy a tečou mu zpěněné sliny. Degenerace nervových buněk způsobí ochrnutí svalů a pes se nakonec udusí.

Tichá forma napadá míchu, nazývá se proto také paralytickou formou. I v ní si zvíře projde prodromální a paralytickou fází, ale excitační může zcela chybět. V poslední fázi pes výrazně slintá, může se objevit také pěna u huby. Má také problémy s dýcháním a polykáním, poklesne mu čelist, protože už neovládá své pohyby, trpí paralýzou a můžou se objevit deformace obličeje. Zvíře nakonec umírá.
Naše zákony zakazují léčbu infikovaného psa, účinný lék na vzteklinu ani neexistuje. Veterinář může zvíře utratit, aby mu zkrátil utrpení.
U člověka je situace trochu komplikovanější. Pokud se infekce včas odhalí, dostává pacient sérii vakcín proti vzteklině, aby si tělo vytvořilo účinné protilátky. Jestliže nejste očkovaní proti vzteklině, dostanete injekce imunoglobulinu, po nichž následují vakcíny proti vzteklině.
Jak se vlastně může člověk nakazit vzteklinou? Nejpravděpodobnější je kousnutí nakaženým zvířetem, v jehož slinách virus číhá, případně poškrábáním. Existují také méně častější způsoby – kontaminace sliznice, infekční aerosol v jeskyních s netopýry, nebo při práci s virem vztekliny v laboratoři. Přenos z člověka na člověka se prakticky neděje, v teorii to jde prostřednictvím transplantovaných tkání a orgánů.
Co dělat po pokousání?
Majitelé psů mají povinnost nechat svého chlupatého přítele naočkovat proti vzteklině. (Tato povinnost platí také pro lišky a jezevce v zajetí.) Musejí tak učinit od 3 do 6 měsíců stáří zvířete a potom obnovovat očkování podle účinnosti látky ve vakcíně. Doklad o očkování se musí uchovávat a na požádání předložit úřednímu veterinárnímu lékaři.
To by mělo zajistit, že se nenakazíte vzteklinou, když vás kousne cizí pes. Je potřeba zdůraznit, že na intenzitě pokousání nezáleží, nemoc se může přenést i jen jedním kousnutím.
Přesto se však takový incident – kousnutí od psa – řídí pevně stanovenými pravidly. Majitel psa s ním musí do 24 hodin navštívit veterináře kvůli testům na vzteklinu. Po pěti dnech se vyšetření opakuje, aby se definitivně vyloučila případná nemoc.
Pokud jste to naopak vy, komu se psí zuby zaryly do kůže, ránu vymyjte mýdlovou vodou, vydezinfikujte a neprodleně vyhledejte lékařskou péči. Lékař pak následně rozhodne o léčbě, pokud se vzteklina prokáže.
Zdroje: www.svscr.cz, zoocial.cz, cz.mypet.com, www.idnes.cz, AVMA