Začala vaše kočka více a hlasitěji mňoukat? Možná víme proč

Přidat na Seznam.cz

Když vaše kočka více mňouká, může to znamenat řadu věcí, od nemoci až po nudu a touhu po pozornosti. Jak ale poznáte, které mňoukání signalizuje bolest a které mazlení? Vyjasněme si to!

Kočky na sebe ve skutečnosti nemňoukají – komunikují spolu jinými způsoby: řečí těla, mimikou, pachy a dalšími. Kočky zjistily, že mňoukat potřebují při komunikaci s námi lidmi.

Zranění, nemoc nebo hluchota?

Jaké jsou důvody, proč kočky mňoukají? Podle webu MSN změny v chování, jako je častější mňoukání, mohou být způsobeny nějakým fyzickým problémem. Zjistěte tedy, zda vaše kočka není zraněná nebo nemocná. Pokud se vám zdá, že se chová neobvykle, vezměte ji k veterináři a neměňte další věci v kočičím prostředí, dokud to nevyřešíte. Například u starších koček může být mňoukání a kňourání způsobeno problémy se štítnou žlázou nebo demencí.

Kočky mohou více mňoukat i v případě, že ztrácejí sluch, protože hluché kočky často nevnímají, jak hlasitě mňoukají. Domov, který je kočce důvěrně známý, je pro kočku, která postupně ohluchne, stále bezpečným místem, ale venku už hlasité mňoukání možná tak bezpečné nebude. Zkontrolujte sluch své kočky u veterináře. Problémy se sluchem mohou být způsobeny také zánětem.

Hlad nebo nuda

Nekastrovaná kočka, která se mrouská, je často velmi upovídaná, přítulná a společenská. Kocouři mohou mít také v těle zvýšené hormony, které způsobují, že více mňoukají, pokud ovšem nejsou vykastrovaní.

Některé kočky intenzivně kňučí, takže si majitel myslí, že je zraněná, ale ve skutečnosti je to způsob, jak získat pozornost. Pokud se kočka nudí, nezapomeňte ji zabavit hrami a ujistěte se, že je fyzicky v pořádku.

Kočka může také mňoukat, aby si vyžádala potravu. Pokud je to otravné a nelepší se to, zkuste mňoukání po určitou dobu ignorovat.

Zdroj: MSN.com