Záchrana afrických levhartů je na dosah, pomohli i “obyčejní” lidé

Přidat na Seznam.cz

Levharti jsou momentálně ohroženým druhem a jejich populace stále klesá. Několik organizací se ale rozhodlo zasáhnout a levhartům tak svítá na lepší dny. Pomohli tomu i “obyčejní lidé”, kteří společně přiměli vládu k činům.

Ohrožený druh

Levharti jsou ohroženým druhem, a to zejména kvůli lidem. Ti ničí jejich přirozené prostředí, loví je pro kožich, nelegální obchod, a také jako trofeje. V letech 2014 až 2018 byli největšími dovozci lovci z USA, kteří ulovili 1 640 levhartů, a zhruba polovinu z nich prodali, dokládá Humane Society. A právě proto bylo nutné, aby zasáhly úřady.

Nic se ale nestalo

V roce 2016 se různé organizace spojily. Lidé podepsali petici, kde žádali dodatečnou ochranu levhartů, ovšem Úřad pro ochranu ryb a volně žijících živočichů (USFWS), který měl situaci řešit, nic nedělal. V roce 2021 tedy organizace podaly žalobu, a nakonec vše dobře dopadlo. USFWS musí situaci řešit a vyhodnotit, zda si levharti ochranu “zaslouží”, a to nejpozději do června 2027.

Zasáhnout musí vláda

“Tyto ikonické velké kočky jsou na dně. Přestože máme právní nástroje, jak jim pomoci, vláda zatím nekoná. Vzhledem k tomu, že se blíží krize vymírání, potřebujeme od Bidenovy administrativy aktivní ochranu divoké přírody, abychom zachránili život na Zemi,” řekla jedna z ředitelek organizací. Pokud ale vláda a příslušné úřady uznají, že levharti mají na ochranu nárok, čeká tyto krásné kočky bezpečnější a šťastnější život, za který budou moci vděčit organizacím a “obyčejným” lidem, kteří se spojili.

zdroj: worldanimalnews, fws, Humane Society