Jaké tajemství skrývá prasečí chrochtání?

Přidat na Seznam.cz

Kdy potřebuje prase pomoc? Jsou prasata někdy smutná a umí projevit radost? Podle Abcnews může nový softwarový nástroj pro sledování chrochtání určit, co nám prasátka říkají.

Databáze tisíců chrochtání, kňučení a kvičení, shromážděná a zaznamenaná od stovek prasat v každé fázi jejich života, bude nově sloužit zemědělcům k lepšímu pochopení emocí zvířat. A dále pak ke zlepšení jejich životních podmínek v budoucnosti.

Výzkumníci používají umělou inteligenci, která umí přesně říct, zda jsou prasečí projevy pozitivní nebo negativní. „Rozhodli jsme se zaměřit na prasata, protože jsou velmi hlasitá,“ směje se odbornice na chování zvířat Elodie Brieferová. Je pravda, že prasata patří mezi nejhovornější hospodářská zvířata, takže na zkoumání zvukové komunikace jsou ideální.

A jaké jsou výsledky? Jestli je prasátko spokojené nebo ne, se dá nejlépe poznat podle výšky tónu chrochtání. Vysokofrekvenční kvičení znamená, že se živočich necítí příliš dobře, naopak hluboké pochrochtávání a vrnění znamená, že se má tak dobře, jak jen může.

Zdroj: abcnews.com