Zachráněné mládě netopýra se poprvé učí létat

Přidat na Seznam.cz

Netopýři jsou jedinými savci, kteří mohou skutečně létat. Jejich křídla jsou vlastně ruce, které se přizpůsobily letu, což znamená, že jsou velmi flexibilní a schopné samostatného pohybu. Díky této fantastické manévrovatelnosti jsou netopýři v létání lepší než ptáci. Jak se to ale učí? Podívejte se.

Malý netopýr se učí létat

Stejně jako ptáci, i tento malý netopýr, kterého ve videu vidíte, se učí létat nejdříve tak, že bezpečně sedí, zatímco se učí ovládat křídla. Chvíli to možná potrvá, ale brzy i tento malý netopýr bude létat krajinou stejně, jako jeho dospělí příbuzní.

Jak uvádí web Synapsida, mnoho netopýrů se ani nedožije dospělosti, takže aby zachovali svůj druh, musí se mláďata vyvíjet velmi rychle. Rodiče o ně běžně velmi dobře pečují a jakmile mládě doroste do velikosti dospělce, je plně soběstačné. S tím ale souvisí i fakt, že se mládě musí co nejdříve naučit létat, protože jakmile umí létat, naučí se i lovit, jeho matka tak může dříve plodit další mláďata.

Netopýři nejsou slepí

Jistě znáte přirovnání „být slepý jako netopýr“, ovšem to je nesmysl. Netopýři nejsou slepí, ale v noci jsou jejich uši důležitější než oči, píše web Bats. Když létají, vydávají křik. Vracející se ozvěny poskytují netopýrům informace o všem, co je před nimi, včetně velikosti a tvaru hmyzu a jakým směrem se ubírá. Tento systém hledání kořisti se nazývá echolokace – lokalizace věcí podle jejich ozvěny.

zdroj: Instagram, Bats, Synapsida