Zajímá vás, proč na vás vaše kočka usíná? Zde jě několik důvodů, proč tomu tak je

Přidat na Seznam.cz

Někdy si kočky raději zdřímnou v soukromí nebo si vyberou bezpečí skrytého zákoutí, ale dříve nebo později většina koček skončí spaním na klíně, hrudi nebo dokonce na hlavě svého majitele.

Aby si označily své teritorium

Kočky mají pachové žlázy, které uvolňují feromony po celém těle, píše web TreeHugger. Označení člověka těmito feromony znamená, že je součástí kočičí skupinky, což je chování, které se naučily skupiny koček ve volné přírodě, aby odlišily členy smečky od nečlenů. Když na vás kočka spí, označuje vás svým pachem, aby se ujistila, že cítíte známý a bezpečný pach. Dokonce i kočky, které mají rády samotu, se mohou v rámci stejného procesu pachového značení třít o svého majitele a házet mu na hlavu.

Aby se zahřála

Mnozí majitelé koček znají pohled na svou kočku, která spí na sluncem zalitém místě na posteli, nebo dokonce převrací rostliny a cokoli jiného, co jí stojí v cestě, ve snaze získat ideální polohu pro podřimování u okna. Teplo navozuje u koček relaxaci a spánek a jen málo míst v domě je teplejších než umístění přímo na člověku. Teplo může také přispívat k zahájení nebo udržení regeneračního spánku u koček, což znamená, že vyhledávání teplých míst ke spánku jim může pomoci udržet si zdraví.

Aby se cítily v bezpečí

Zvířata jsou během spánku zranitelnější vůči útokům a kočky nejsou výjimkou. V důsledku toho mohou kočky, které vnímají své majitele jako znamení bezpečí a jistoty, rády spát na nich nebo v jejich blízkosti. Toto chování lze vysledovat i v kotěcím věku. Když mladé kočky rostou, jsou obvykle ve velkém vrhu s jinými kočkami, kojí se od matky a spí společně ve skupině, někdy naskládané na sobě. Zejména bez dalších koček v domě může mít člověk v této situaci zástupnou roli.

Aby se s vámi sblížila

Při pokusech, jejichž cílem bylo zastavit destruktivní chování koček při škrábání a značkování močí, se ukázalo, že pachové značky jsou účinným způsobem, jak zachovat pouto mezi kočkou a člověkem. Když na vás kočka spí a značí si vás svým pachem, vytváří tím silnou čichovou připomínku, že oba patříte do stejné skupiny. Být blízko člověka také kočkám umožňuje slyšet a cítit známé a uklidňující zvuky, jako je tlukot srdce nebo rytmické dýchání během spánku, které připomínají bezpečný prostor pro spaní s kočičí matkou a sourozenci.

Projevovat náklonnost

Jak ukázala nedávná studie o vazbě mezi kočkou a člověkem, kočky nejsou tak samotářskými tvory, jak jsou často vykreslovány. Ve volné přírodě žijí kočky pohodlně v matriarchálních společnostech a je známo, že vykazují řadu skupinových vazebných chování, včetně vzájemné péče a společného spaní. Spaní s majitelem je jedním ze způsobů, jak kočky mohou projevovat náklonnost a péči.

Zdroj: treehugger.com