Hluché štěně nerozumělo povelům, tak ho naučili znakovou řeč

Přidat na Seznam.cz

Zatímco pro člověka je nejdůležitějším smyslem zrak, pro psa je to sluch a čich. Když zaslechne něco obzvlášť zajímavého, zastříhá ušima, zavětří a vyrazí na průzkum. Jenže co když se narodí hluchý? Štěně na videu je důkazem, že to nemusí být překážka.

Když štěně španělského vodního psa jménem Rafa dostalo nový domov, jeho majitelé rychle přišli na to, že pejsek je hluchý. Nereagoval na žádné zvuky; nevnímal ani hlasité vrtání, ani kvílení požárního alarmu.

Zpočátku se zdálo nemožné vycvičit neslyšícího psa a nechat ho na procházce proběhnout bez vodítka. Většina lidí by se asi takového úkolu zalekla a psa umístila do útulku. To ale není tento případ.

Díky píli a vytrvalosti obou stran se teď zdá, že absence sluchu pejska nijak nelimituje. Jeho majitelka, učitelka v mateřské školce a maminka dvou malých dcer, si totiž hned první den na internetu vyhledala znakování pro psy.

Španělský vodní pes je bystrý a inteligentní. Během osmi týdnů Rafa zvládl znakované povely pro „sedni“, „otoč se“ a „lehni“. Sedmiměsíční štěně nyní rozumí až devíti povelům v psí znakové řeči, včetně „sleduj mě“, „dej pac“ nebo „zůstaň“.

Majitelé se rozhodli, že svému pejskovi nejenže pomohou žít co nejlepší život, ale naučí jej také pomáhat druhým. Rafa teď proto prochází výcvikem na terapeutického psa. Musí se naučit poradit si v nejrůznějším prostředí a zůstat klidný v blízkosti berlí či invalidních vozíků. Celý výcvik probíhá pomocí povelů rukou, pro pochvalu se používají zvednuté palce.

Pokud Rafa výcvik úspěšně dokončí, stane se prvním neslyšícím terapeutickým psem.

Zdroj: Mirror, YouTube, redakce