Rekordmankou v dlouhověkosti je myš jménem Pat. Je jí devět let

Přidat na Seznam.cz

Nový Guinnessův rekord jako nejstarší žijící myš dostala malá myška je jménem Pat. „Kapesní myši“ byly podle vědců ještě nedávno považovány za vyhynulé, Pat je ale přesvědčil o opaku.

Pat

Pat se narodil 14. července 2013 v Safari Parku Zoo San Diego, a je mu tedy 9, brzy 10 let. Tím se také stal držitelem Guinnessova rekordu jako nejstarší žijící myš, držená v lidské péči. Jedná se o tzv. kapesní myš (pocket mouse), což je nejmenší druh myši v celé Severní Americe.

Kapesní myš

Pat byl v rámci ochranářského chovného programu chován v zajetí. Dříve tyto myši žily volně, ale roku 1932 prudce poklesla jejich populace, když jim lidé zasahovali do přirozeného prostředí. Následně byla tato myš 20 let považována za vyhynulou. Dnes je teto druh „pouze“ ohrožený. Jedná se o malé hlodavce, jejichž váha je asi jako jako tři haléře, píše The Guardian.

Organizace San Diego Zoo Wildlife

Právě tato organizace, San Diego Zoo Wildlife, výrazně přispěla k tomu, že kapesní myši nejsou vyhynulým druhem. V roce 2012 totiž zahájila chovný program, který má pomoci zachránit myš před vyhynutím. Minulý rok dokonce zaznamenala 117 mláďat.

zdroj: theguardian, sandiegozoowildlifealliance, britannica