Zajímavá fakta o gepardech: Nepotřebují pít vodu denně

Přidat na Seznam.cz

Gepardi jsou velké divoké kočky s dlouhým tělem a skvrnitou srstí. Tento savec běhá rychleji než kterýkoli jiný suchozemský savec na světě, ale věděli jste, že gepardi jsou plaší? Nebo že gepardi mručí a cvrlikají, ale neřvou?

Na rozdíl od ostatních divokých koček gepardi neřvou

Gepardi jsou jediným druhem volně žijící kočky, která neumí řvát. Gepardi však jako formu komunikace používají cvrlikání, sténání, syčení a klikání, píše A-Z-Animals. Když jsou gepardi šťastní nebo spokojení, vydávají cvrlikání podobné ptačímu volání. Mláďata také cvrlikají, aby dala matce najevo, že jsou v pořádku. Kromě cvrlikání gepardi vrní jako kočky domácí, když jsou spokojení, ale vrní také, když jsou ve stresu nebo zranění.
Když se gepard cítí ohrožen, sténá, vrčí a syčí, aby odradil potenciální útočníky. Proč tedy gepardi nemohou řvát? Vědci se domnívají, že je to proto, že jim chybí jazylka, která je pro řev nezbytná. Jazylka je krční kost ve tvaru podkovy, která pomáhá podpírat jazyk a hlasivky.

Gepardi jsou někdy chováni se štěňaty, aby se zmírnila jejich úzkost

Ve volné přírodě jsou gepardi plachá a úzkostná zvířata. Z tohoto důvodu jsou gepardí mláďata při chovu v zajetí někdy socializována se štěňaty. Tato socializace pomáhá gepardům lépe se cítit v blízkosti lidí a jiných zvířat. Další rozšířenou praxí je používání psů emoční podpory, kteří pomáhají gepardům zůstat v klidu. Tito vycvičení psi poskytují gepardům společnost a pocit bezpečí, čímž pomáhají snižovat hladinu jejich stresu. Tito psi někdy dokonce pomáhají mladým gepardům naučit se lovit.

Gepardi nepotřebují pít vodu každý den

Gepard vydrží 3 až 10 dní bez pití vody. Většina vody, kterou gepardi potřebují k přežití, pochází z tělních tekutin jejich kořisti. Gepardi loví v krátkých intervalech, aby šetřili energii a zásoby vody, a pak dlouho odpočívají. Když dostanou žízeň, pijí divocí gepardi z napajedel, řek a potoků ve svém přirozeném prostředí.
Dalším důvodem, proč gepardi nepijí tolik vody jako jiné velké kočky, je to, že jsou zvyklí na pouštní podmínky. Gepardi pocházejí z Íránu a Afriky, z nichž mnozí žijí v saharské poušti. Tato obrovská poušť je jednou z nejteplejších a nejsušších oblastí na světě. Gepardi a další saharská pouštní zvířata pijí méně vody, protože šetří energií, kdykoli je to možné, aby přežili horké pouštní podmínky.

Gepardův ocas mu pomáhá udržet rovnováhu při běhu

Kočičí ocasy slouží k důležitým účelům! Gepardům slouží ocas k udržení rovnováhy při běhu. Jejich ocasy jim pomáhají udržet se na trati a vyhýbat se překážkám při pohybu rychlostí až 130 kilometru za hodinu. Pomáhají také při určování směru. Když chce gepard zahnout, jednoduše použije svůj ocas, aby ho pomohl nasměrovat požadovaným směrem.

Gepardi nejsou noční sovy

Dalším neuvěřitelným faktem je, že gepard není noční pták. Na rozdíl od jiných predátorů gepardi neloví pod rouškou tmy. Gepardi jsou denní predátoři, což znamená, že loví ve dne. Existuje několik důvodů, proč gepardi dávají přednost lovu za denního světla. Za prvé, gepardi se spoléhají na svůj zrak, který jim pomáhá kořist ulovit. Potenciální potravu spatří na velkou vzdálenost a pak využijí svou neuvěřitelnou rychlost, aby se přiblížili a zabili ji.
Dalším důvodem, proč gepardi loví ve dne, je to, že se snižuje pravděpodobnost, že jim potravu ukradnou noční predátoři.

Gepard zabíjí svou kořist tak, že ji udusí

Gepardi jsou silní lovci, kteří zabíjejí kořist tím, že jí přeruší přívod vzduchu. Když gepard loví, jde po krku. Svou kořist zabije tak, že se zakousne do krku a přeruší přívod vzduchu. Gepard pak kořist udusí a zároveň ji drží vahou svého těla. Tento způsob usmrcení je obvykle rychlý a účinný. Gepard tak může svůj cíl zneškodnit bez větší námahy.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube