Zdají se psům taky sny? A pokud ano, o čem sní?

Přidat na Seznam.cz

Možná není nic roztomilejšího než štěně, které právě spokojeně zařezává a pak ze sna vrčí, běhá a poštěkává. Předpokládáme, že toto kuriózní a roztomilé chování je výsledkem toho, že naši psi v hlubokém spánku představují, že úspěšně zabili další roli toaletního papíru. Sní ale skutečně psi?

Mají psi sny?

Vědci se zřejmě shodují na tom, že psi skutečně sní, zatímco si dávají dalšího šlofíka ve vaší kanceláři, píše web DailyPaws. Podobně jako lidé i psi procházejí několika spánkovými cykly, včetně spánku REM. Ačkoli je cyklus REM krátký, vědci se domnívají, že právě v tomto typu spánku se nám lidem i našim psům zdají sny. Vědci z MIT zjistili, že zvířata mají velmi složité sny a v rámci těchto snů si mohou pamatovat události nebo činnosti, které se staly, když byla vzhůru.

O čem sní psi?

Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) dospěli na základě studií provedených původně s potkany k závěru, že psi sní podobně jako my lidé. Vedoucí experimentu říká, že to znamená, že psi velmi pravděpodobně sní o takových věcech, které dělají během dne, jako je hraní si se sousedovic štěnětem nebo kradení těch ponožek pod postelí, které si schoval.

Vědci z MIT také zjistili, že zvířata mají velmi složité sny, ve kterých si mohou pamatovat události nebo činnosti, které zažila, když byla vzhůru. Váš pes tak může snít o včerejším výletu do parku, a dokonce si vzpomenout na trasu, kterou jste se tam dostali.

Mohou mít psi noční můry?

Pokud mohou mít psi příjemné sny, je pravděpodobné, že mohou mít i děsivé noční můry.  Stejně jako byste nikdy neměli náhle budit člověka z hlubokého spánku, jinak byste mohli dostat nechtěně pěstí do obličeje, neměli byste nikdy násilím budit svého psa. Rčení “nechte spícího psa ležet” je víc než dobrá rada. Je to varování. Psi, kteří se probudí leknutím, zejména když mají noční můru, mohou nevědomky přesměrovat svůj zmatek a strach na vás, což může vést k nechtěnému kousnutí nebo štípnutí.

Zdroj: dailypaws.com