Že jsou pavouci oškliví a děsiví? A co tenhle třpytivý a barevný?

Přidat na Seznam.cz

Pavouci, kteří mají osm nohou, chlupatá tělíčka, osm očí a kusadla, jistě nahánějí hrůzu. Co když ale existují pavouci, kteří vypadají jako ozdoba na vánoční stromeček?

Pavouci

Tito členovci mají čtyři páry nohou, kromě Antarktidy se vyskytují po celém světě, a kromě oceánů a vzduchu také v každém prostředí. Existuje téměř padesát tisíc druhů pavouků, přičemž ti nejjedovatější, jako je Sklípkanec jedovatý, dokáží zabít bez problému i člověka.

Maratus Volans

Jinak zvaný paví pavouk je jedním z nejzajímavějších druhů pavouků vůbec. Jedná se o skákavého pavouka, který má tak specializovaný zrak, že vidí celé spektrum včetně UV. Tito pavouci mají jen pár milimetrů, pocházejí z Austrálie, a jak můžete vidět ve videu, jsou charakterističtí tím, že mají barevný zadeček.

Věděli jste?

Věděli jste, že pavoučí vlákna jsou jedním z nejpevnějších přírodních výtvorů? Kromě toho, že jsou sítí pro kořist, někteří pavouci mají také sítě plné neurotoxinů. Zajímavé také je, že žádná pavučina není stejná. Nejen, že každý pavouk přede jiné sítě, ale také se liší od té původní.

zdroj: zoom, wsc, ncbi, stoplusjednicka