Zebra si spletla svou roli a začala lovit geparda

Přidat na Seznam.cz

Zebry, antilopy a pakoně jsou v Africe především lovnou zvěří. Naopak gepardi, lvi a další šelmy jsou ti, kteří loví. Občas se ale role otočí. Podívejte se, jak zebra loví geparda!

Zebry

Zebry jsou zvířata žijící ve stádech, kde mají nejen ochranu, ale díky svým pruhům také maskování. Pokud jim jde o život, ačkoliv jsou menší než koně, dokáží běžet rychlostí až 65 km/h, a jsou dokonce vytrvalejší. Pokud jde o rozmnožování, zebry jsou schopné páření téměř ihned poté, co porodí mládě, ovšem většinou se spíše věnují jemu, než početí dalšího. Březost trvá rok, a průměrně se rodí pouze jedno mládě.

Gepardi

Gepardi jsou výjimečné kočkovité šelmy, které nežijí ve smečkách, ale spíše osamoceně, případně jako malá skupinka matky a mláďat. Gepardi jsou vůbec nejrychlejšími savci a dosahují rychlosti až 100 km/h. Za svou rychlost ale mnohdy platí vysokou daň – gepardi jsou štíhlí, ale slabí (v porovnání se lvem nebo tygrem), a kvůli tomu se mnohdy neubrání predátorům nebo si netroufají na velkou a silnější kořist.

Lov

Jak jsme psali výše, gepardi neloví velká zvířata, alespoň většinou. Obvykle se zaměřují na mláďata, nebo menší zvířata, jako je například gazela. Jak ale můžete vidět ve videu, mladý gepard si pravděpodobně teprve měří sílu s podstatně větší zebrou, a brzy pochopí, že nemá šanci.

zdroj: instagram, animalsmom, nationalgeographic, britannica