Žirafí rozmnožování překvapilo i samotné vědce: Mají to mnohem složitější než my. Močí si do úst
Zatímco většina zvířat, od savců až po ptáky, má určité období páření, při kterém vydávají zvláštní zvuky nebo se předvádějí, žirafy to mají jinak. Najít si partnera je v žirafím životě náročný úkol, který se občas zdá být nemožné splnit.
Období říje
Jak jistě víte, většina zvířat má “období říje”, tedy dobu, kdy se chtějí rozmnožovat. U jelenů vidíme zápasy o samici, psi hárají, ptáci tančí a některá zvířata i mění barvu. Žirafy takové období nemají – dokonce nevydávají zvuky, kterými by volaly svůj protějšek, nemění barvu a ani nevydávají zvláštní pach. Pro samce je tedy velmi těžké zjistit, jestli o něj má samice zájem. Jeden způsob tu ale je.

Ta jediná ze sta
Vědci přišli na to, že než se “žirafí býk” spáří se svou vyvolenou, obejít může i stopadesát samic. Když už si samici vybere, začíná dlouhý proces, kdy se samec snaží zjistit, zda má samice zájem, a je schopná se pářit. A každý takový proces začíná tím, že ji párkrát šťouchne.
Moč má hlavní roli
Žirafí samice signál šťouchnutí znají, a tak, pokud má samec štěstí, nechají žirafího býka aby jim očichal genitálie. Pak se žirafa rozestoupí, a jak ukazují studie, asi pět vteřin močí žirafímu samci do tlamy. Ten poté ohrne horní ret, vycení zuby a několik sekund dýchá se zavřenými nozdrami, jedině tak dokáže rozpoznat v moči samice feromony.

Jinak to prostě nejde
Tento způsob “detekce hormonů” je běžný u mnoha savců, ovšem většinou se samice vymočí na zem, a druhý jedinec pak očichá “louži”. Žirafy jsou ale příliš vysoké, a tak prostě nemají na výběr. V případě, že ale samec neucítí feromony a vyhodnotí samici jako neplodnou, nechá ji být a zkouší štěstí jinde, tvrdí experti.
zdroj: sciencealert, vetmed, livescience