Zlatý retrívr a jeho jemná tlama: Lovec s křehkým stiskem

Přidat na Seznam.cz

Zlatý retrívr je všestranně sportovní plemeno, kterému se daří jak při práci, tak při hře. Zlatý retrívr je charismatický přírůstek do rodiny a hodí se téměř ke každému potenciálnímu majiteli, který je připraven na zábavu na plný plyn, charakterizuje toto plemeno Lynn M. Hayner z webu Dogster.

Historie zlatého retrívra

Toto plemeno, které bylo vyšlechtěno v polovině 19. století ve Skotsku jako lovecký pes k přinášení ptáků pro lovce, je plné událostí. První baron Tweedmouth (alias Dudley Coutts Marjoribanks, zakladatel plemene) kultivoval silné plavecké a aportovací schopnosti tohoto plemene. Přestože byli první retrívři vyšlechtěni pro tvrdou práci, očekávalo se od nich také, že budou mít jemnou tlamu. Museli nosit ptáky, aniž by je poškodili. Lidé si totiž přáli uvařit celého ptáka, ne jeho kousky☺.

Zlatí retrívři a radost ze života

V dnešní době si zlatí retrívři užívají lovu, turistiky, plavání a honby za míčem. Zlatý retrívr je nádherný rodinný pes, ale především sportovec. Vyžívají se ve sportech, jako je potápění v docích, flyball, agility, rallye a pachové práce. Mnoho zlatých retrívrů také improvizuje při domácích hrách. Většina těchto sportů zahrnuje klacky, míčky a téměř jistě i vodu (o blátě nemluvě!). Retrívři, kteří byli vyšlechtěni k práci pro lidi, jsou také horlivými a úspěšnými studenty poslušnosti.

Ačkoli jsou zlatí retrívři všestranně nadaní, službu hlídacího psa pravděpodobně nezvládnou. Štěkot zlatého retrívra je spíše pozdravem než varováním. Toto plemeno si neumí představit cizí nebezpečí. Většina z nich si bude hrát s každým, kdo jim hodí míček! Zlatí retrívři obvykle vnímají nové psy jako potenciální spoluhráče, nikoliv jako soupeře. Někteří retrívři pronásledují kočky, ale většinou hravě.

Pátrací a záchranářští hrdinové

„Díky své síle, vytrvalosti, dravosti a vynikajícímu nosu mohou být goldeni vynikajícími partnery v pátrací oblasti,” říká Susannah Charlesonová, psovodka pátracích specialistů K-9 a autorka (Where the Lost Dogs Go: A Story of Love, Search, and the Power of Reunion, 2019). „Mnozí zlatí retrívři jsou citliví k lidem v nesnázích a snadno si mění role z nálezce na utěšitele, čímž nalezené uklidňují tak, jak to lidští záchranáři často nedokážou”, říká Susannah.

Retrívři vycvičení ve vyhledávání a záchraně vykazují velkou vytrvalost. „Nebyli jsme na pátrání, ale můj parťák Gambit mě nedávno táhl přes parkoviště, abych upozornila na ženu v autě v bezvědomí,” říká Susannah. „Zachytil pach něčeho, co ho znepokojovalo, a dovedl mě k ženě, která po tréninku zkolabovala ve vozidle. Žena na tom byla při příjezdu záchranářů špatně, ale přežila. Bez Gambitovy rozhodnosti by ženu v autě možná nenašli dřív, než by denní teplota vystoupala na trojciferné číslo,” vysvětluje Susannah.

Práce z lásky

Zlatí retrívři vynikají jako tělesní asistenční psi, vodicí psi pro zrakově postižené, pátrací a záchranářští psi a psi pro sluchově postižené. Zlatí retrívři se rychle učí a snaží se zavděčit.

Zlatý retrívr je spolehlivým rodinným psem. Jako mláďata však mají sklon k poněkud drsnějším hrám. Klasickou hrou pro štěně zlatého retrívra je skákání na malé lidské spoluhráče nebo jejich převracení. Toto plemeno ocení velké prostory pro běhání, ale (pokud je pravidelně cvičeno) může prospívat i v bytě. Jejich přizpůsobivost je stejně proslulá jako jejich přátelskost.

Zlatý retrívr – fakta

  • Hmotnost: Psi: 30 až 34 kg, feny: 25 až 30 kg.
  • Délka života: 10 až 11 let
  • Srst: Hustá, dvojitá srst. Rovná nebo zvlněná vnější srst. Spodní srst poskytuje měkké teplo.
  • Zbarvení: Mnoho odstínů sytě zlaté; není výrazně tmavé ani světlé.
  • Úprava: Pravidelné kartáčování udržuje srst čistou, krásnou a bez žíní.
  • Línání: Zlatá srst zůstává zdravá díky vypadávání starých chlupů. Vysavač nechte zapojený!
  • Kdo huhňá?: Mnoho zlatých retrívrů vydává zvuk woo-hoo, když jsou šťastní nebo vzrušení. Někteří houkají při hudbě.
  • Nejlepší pro: aktivní jednotlivce a rodiny. Začínající i zkušení majitelé.
  • Vybavení: Zásobte se míčky a hračkami do vody pro jeho aktivní životní styl.
  • Možné zdravotní problémy: Hemangiosarkom; dysplazie kyčelních kloubů.

Zdroj: Dogster, Unsplash, uVeterinarky, YouTube