Změna klimatu nebezpečně ohrožuje populaci strnadců

Přidat na Seznam.cz

Nová studie v časopise The Condor zjistila, že některé druhy vrabců do jednoho století vyhynou v důsledku klimatických změn. Strnadec pobřežní (Ammospiza maritima) a strnadec ostrochvostý (A. caudacuta) jsou blízce příbuzné druhy a patří mezi pouhých pět ptačích druhů, které jsou po celý svůj život téměř zcela omezeny na pobřežní slané bažiny.

Populace strnadců nebezpečně klesá

Solné bažiny jsou celosvětově omezeny na přibližně 45 000 km2, přičemž jedna třetina z celkového počtu se nachází na pobřeží Severní Ameriky, píše web ScienceDaily. Z 25 druhů nebo poddruhů celosvětově omezených na přílivové mokřady je 15 omezeno na pobřeží Atlantiku a Mexického zálivu v USA. Vzhledem k rychlým změnám klimatu a dalším hrozbám pro ekosystémy slaných mokřadů je mnoho z těchto druhů vážně ohroženo.
Celosvětový hnízdní areál vrabce slanomilného se rozprostírá od Virginie po stát Maine a jeho populace se odhaduje na 60 000 ptáků. Zvyšování hladiny moře může mít negativní dopad na hnízdění strnadců tím, že snižuje množství dostupných stanovišť a zvyšuje míru zaplavování hnízd. Kromě toho vysoká hustota lidské populace ve středoatlantických státech rovněž ztěžuje vrabcům v regionu prosperitu.

Co prokázala nová studie

Cílem této studie bylo odhadnout populační trajektorie vrabců přímořských a slanomilných v rámci Národní rezervace Edwina B. Forsytha v New Jersey, určit hlavní faktory těchto trajektorií a prozkoumat možné strategie managementu, které by zabránily poklesu populace.

„Vzhledem k předpokládanému zvyšování hladiny moře v příštích několika desetiletích a hrozbám ze strany predátorů budeme muset zavést včasná a kreativní opatření, abychom zabránili vyhynutí slanomilných vrabců,“ uvedl hlavní autor práce Samuel Griffith Roberts.

Výsledky ukázaly, že strnadci pobřežní pravděpodobně přetrvají, zatímco jejich příbuzní strnadci ostrochvostí v příštích 30 letech pravděpodobně lokálně vyhynou.

Zdroj: sciencedaily.com