Zní dýchání vaší kočky divně? Může to být zápal plic

Přidat na Seznam.cz

Zápal plic u koček je vážnější než pouhá kočičí rýma. Při zápalu plic jsou plíce kočky podrážděné a oteklé, což kočce ztěžuje dýchání. Včasné zachycení nemoci usnadňuje její léčbu. Přečtěte si více informací o tomto vzácném, ale potenciálně smrtelném onemocnění a o tom, jak rozpoznat jeho příznaky, abyste mohli rychle jednat.

Příčiny zápalu plic u koček

Zápal plic vzniká z různých příčin. V konečném důsledku je však výsledek stejný. Dochází k zánětu plic, což vede ke špatnému dýchání a nižší hladině kyslíku, vysvětluje web DailyPaws. Zde jsou uvedeny různé typy zápalů plic, které se vyskytují u koček:

Bakteriální nebo virová pneumonie

Infekční zápal plic je u koček nejčastějším typem. Dochází k němu, když vaše kočička prochladne nebo dostane infekci horních cest dýchacích kočky, která vznikne vdechnutím bakterií nebo virů. Pokud se imunitní systém vaší kočky těžko brání choroboplodným zárodkům, může se nachlazení změnit v zápal plic.

Plísňový zápal plic

Podle příručky Merck Veterinary Manual vzniká plísňový zápal plic obvykle tehdy, když kočka vdechne spory hub, které se nacházejí v půdě. Houba infikuje plíce a způsobuje zánět.

Aspirační pneumonie

Už se vám někdy stalo, že jste dostali strašný záchvat kašle poté, co jste náhodně vdechli tekutinu nebo kousky potravy? I kočky někdy vdechují cizorodé látky. Často jsou viníkem věci jako voda, vlastní zvratky nebo tekuté léky, které dráždí plíce a způsobují aspirační pneumonii.

Parazitární pneumonie

Parazité, jako jsou plicní červi nebo motolice, mohou napadnout plíce a způsobit zánětlivou reakci. Kočky se těmito parazity obvykle nakazí konzumací kořisti nebo pitím znečištěné vody. Parazitární zápal plic je pravděpodobnější u koťat a venkovních koček.

Příznaky a symptomy zápalu plic u koček

Stejně jako zápal plic u psů způsobuje toto onemocnění u koček řadu respiračních příznaků. Mezi ně patří:

  • Dýchací potíže
  • Hlučné zvuky při dýchání
  • Sípání
  • Kašel, při kterém se může objevit hnis nebo krev
  • Únava
  • Výtok z nosu

Všimněte si, že kočky s infekčním zápalem plic vykašlávají více hnisu, zatímco kočky postižené plísňovým nebo parazitárním zápalem plic častěji vykašlávají zelenavý výtok.

Jak léčit zápal plic u koček

Kočky se zápalem plic potřebují veterinární péči. Léčba závisí na typu zápalu plic a může zahrnovat antibiotika nebo protiplísňové léky k odstranění plicní infekce. Veterinární lékař může také doporučit dekongestivní lék, který sníží otok dýchacích cest kočky, aby se vašemu chlupatému kamarádovi lépe dýchalo.

Pokud je zápal plic závažný, může vaše kočka potřebovat pohotovostní péči. Léčba pokročilých případů zápalu plic zahrnuje hospitalizaci, kyslíkovou terapii a nitrožilní podávání tekutin.

Zdroj: dailypaws.com